iGostyn.pl reklamy
Wielkanoc 2021

A Ty powiesiłeś już śledzia?

Trwa Wielki Tydzień czyli najbardziej uroczyste dni w chrześcijaństwie. Rozpoczęła go Niedziela Palmowa. Dla wiernych to czas oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa.

Cały okres Wielkiego Postu był niegdyś zdecydowanie bardziej "restrykcyjny", niż dziś. Zgodnie z chrześcijańską tradycją faktycznie nie urządzano zabaw, milkła muzyka, a post najbardziej widoczny był w posiłkach. W tym czasie w wielu domach jadano głównie żur, wyzbywano się potraw mięsnych, które zastępowały ryby. Stąd narodziło wiele zwyczajów. 

 

Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. Robiono „pogrzeb żuru” – potrawy spożywanej przez cały post. Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, garnki zupy wylewano na ziemię. Oberwało się także przedstawicielowi ryb. Z wielką radością i satysfakcją wieszano śledzia czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano ją za to, że przez cały okres postu bywała na stole zamiast mięsa.

 

Ważnym dniem w Wielkim Tygodniu jest Wielka Sobota. Tego dnia niegdyś święcono całe wielkie kosze jedzenia. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

zamów reklamę