iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Agar - roślinny zamiennik żelatyny i jego zastosowanie

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka zamiennika żelatyny, która jest pochodzenia zwierzęcego. Dotyczy to zwłaszcza wegan. Agar pozyskuje się z alg morskich. Posiada właściwości żelujące. Ma też zalety dla naszego zdrowia.

Agar nie ma smaku i jest przezroczysty. Stanowi cenne źródło błonnika oraz wapnia, magnezu, potasu, żelaza, fosforu, kwasu foliowego, jodu czy witamin K i E.

 

Agar rozpuszcza się w gorącej wodzie (ok. 85 stopni C). Prawie nie posiada zapachu. Nie jest konieczne schładzanie w lodówce, aby zaczął gęstnieć. Po stężeniu może być ponownie podgrzany bez obawy o utratę właściwości żelujących. Jest też bardziej wydajny niż żelatyna. Zwykle na opakowaniu producent podaje proporcje do przygotowania z wodą.

 

Agar można spotkać w postaci proszku. Jest stosowany jako dodatek do żywności. Oznaczany jest jako E406.

 

Co ciekawe dodawanie agaru do potraw zalecane jest osobom będącym na diecie redukcyjnej. Jest niskokaloryczny, a kiedy pęcznieje w żołądku, zmniejsza uczucie łaknienia. Bywa też stosowany jako delikatny środek przeczyszczający! Może przynieś ulgę osobom zmagającym się z zaparciami i problemami trawiennymi. Spożywanie agaru powinno łączyć się z piciem większej ilości wody. Agar wykazuje też działanie detoksykujące.

 

Stosowany jest też do laminowania włosów czy przy przygotowywaniu domowych maseczek do twarzy. Łagodzi również podrażnienia skóry.

 

 

Agaru nie powinny używać osoby mające alergię na wodorosty.





Czytaj również

reklama w internecie
POLUB NAS NA FACEBOOKU
reklama w sieci gazet

zamów reklamę