iGostyn.pl reklamy
Ciekawostki

Agro Mineral Produkt - nowość w branży rolniczej

W 2018 r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji podjął decyzję o modernizacji układu technologicznego, przetwarzającego odpady, jakimi są osady ściekowe. Po zakończeniu procesu inwestycyjnego oraz otrzymaniu decyzji na wprowadzenie do obrotu rozpoczęto wytwarzanie ulepszacza glebowego - Agro Mineral Produkt na terenie Oczyszczalni Ścieków. Produkt możliwy jest tam do nabycia w każdy dzień roboczy.

 

Agro Mineral to pełnowartościowy ulepszacz gleby, zawierający dużą ilość wapna – prawie 200 kg na tonę produktu, aby pomóc rolnikom na impulsywną kalkulację opłacalności zastosowania. Produkt powstaje na skutek procesu granulacji osadów ściekowych z wapnem gaszonym. Odwodniony na prasie taśmowej osad poddawany jest reakcji wapna z wodą międzyosadową w urządzeniu do granulacji. Wytwarza się wtedy wysoką temperaturę, która powoduje intensywne odparowanie wody z osadu. Dokonuje się pełna higienizacja, czyli zabicie wszystkich mikroorganizmów. Proces granulacji osadów z użyciem wapna stanowi rozwinięcie metody higienizacji. Stosując dużo wyższe dawki wapna (reagenta) niż przy standardowej higienizacji osadów, w specjalnie przeznaczonym do tego celu reaktorze wytwarza się wysoka temperatura (powyżej 94 stopni Celsjusza) – na skutek reakcji wapna z wodą osadową. W warunkach odpowiedniego mieszania wapna z osadem i wysokiej temperatury woda odparowuje, a osad ulega przetworzeniu w stabilny granulat o uwodnieniu nieprzekraczającym 35 procent. Otrzymany produkt (po higienizacji i granulacji) po okresie leżakowania, umożliwiającym obniżenie temperatury do temperatury otoczenia podlega ekspedycji transportem kołowym. Zgodnie z aktualnymi przepisami osady ściekowe powstałe w omawianej oczyszczalni przetwarzane zostają w miejscu wytwarzania na wysterylizowany granulat, będący produktem, który może służyć do nawożenia gleby.

 

 

Produkt przeszedł wszelkie wymagane prawem procedury, niezbędne dla nawozów organiczno-mineralnych przed dopuszczeniem do obrotu. Został gruntownie zbadany przez laboratoria na zlecenie PGKiM. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi również wydało pozytywną opinię na temat tego produktu. Agro Mineral spełnia też dyrektywy unijne, dotyczące odpadów.

 

Środek może być wykorzystywany do nawożenia gleby. Jest mocno wzbogacony o fosfor i azot. Daje to spore atuty z uwagi na wyczerpujące się zasoby naturalne. Po jego zastosowaniu gleba staje się bogatsza w próchnicę, utrzymuje wtedy większą ilość wody i poprawia retencję. Powoduje to wiązanie większej ilości azotanów i zapobiega zanieczyszczeniom wód gruntowych.

 

Korzystając z polepszacza gleby, rolnicy mogą wydawać mniej na zakup nawozów. Produkt może być również stosowany w uprawach polowych roślin nieprzeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi lub do produkcji pasz, na glebach wymagających odkwaszenia. Można go używać w określonych odstępach czasu, dawkując w zależności od rodzaju gleby.

 

 

Źródło: *Artykuł sponsorowanyTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


mag-bull

ubojnia gola

KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

zamów reklamę