iGostyn.pl reklamy
Z policji

Akcja „Znicz 2022” rusza już w piątek

28 października 2022 roku rozpocznie się ogólnopolska akcja „ZNICZ 2022”, która zakończy się 2 listopada. Jak co roku policjanci prowadzić będą działania mające zapewnić bezpieczeństwo w okresie Święta Zmarłych.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu to setki kilometrów do przejechania, aby złożyć znicz na mogile swoich bliskich. Wzmożony ruch na polskich drogach, a tym samym wzmożone kontrole policjantów, rozpoczną się już w najbliższy piątek, czyli 28 października i potrwają do 2  listopada. Funkcjonariusze będą jak zawsze sprawdzać czy kierowcy poruszają się z bezpieczną prędkością, stosują się do obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Na ciągach komunikacyjnych funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na prawidłowość wyprzedzania, udzielanie pierwszeństwa przejazdu oraz przejścia, właściwe używanie świateł zewnętrznych i zachowania pieszych poruszających się po drogach.

Do służby na drogach, w szczególności w rejon cmentarzy, skierowane zostaną patrole ruchu drogowego oraz prewencji. Mundurowi zadbają o bezpieczne dotarcie kierujących i pieszych na groby swoich najbliższych oraz o bezpieczne powroty do domów. Funkcjonariusze czuwać będą nad płynnością ruchu i bezpieczeństwem jego uczestników. Policjanci kierować będą organizacją ruchu nie tylko na drodze, lecz także na samych parkingach. 

Z uwagi na duże natężenie ruchu w okresie święta zmarłych, policja apeluje, by wybierając się na cmentarz, wyjechać z domu kilkanaście minut wcześniej. Pozwoli to na bezpieczne dotarcie na cmentarz i uniknięcie wielu zdarzeń drogowych.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Rowerzyści nie powinni zapominać o prawidłowym oznakowaniu swoich rowerów, tak aby te były widoczne na ulicy.

Policjanci apelują, by szczególną ostrożność zachować także teraz, podczas porządkowania grobów. Złodzieje nawet w takich miejscach i chwilach szukają okazji do łatwego zarobku. Nie pozostawiajmy torebek na pomnikach, nie zabierajmy na cmentarze, jeśli nie jest to konieczne, ze sobą  pieniędzy. Wystarczy chwila nieuwagi by rzeczy te stały się  łupem złodziei.

Źródło: KPP Jarocinpasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę