iGostyn.pl reklamy
Ciekawostki

Awans dla łączniczki AK!

Zdjęcie: 12WBOT, www.1944.pl/powstancze-biogramy
W leszczyńskim garnizonie miała miejsce szczególna uroczystość. Na stopień majora awansowana została łączniczka z powstania warszawskiego kapitan Joanna Kiąca-Fryczkowska.

Mieszkająca w Lesznie 93-letnia pani kapitan, uczestniczka Powstania Warszawskiego, 17 sierpnia została awansowana na stopień majora. Inicjatorem mianowania na wyższy stopień oficerski był ppłk Dariusz Wyrzykowski dowódca 125 batalionu lekkiej piechoty stacjonującego w Lesznie.

- Jako żołnierze WOT wielką wagę do przywiązujemy do tradycji jaką dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej. Terytorialsi na swoich mundurach noszą znak „Polski Walczącej” i są spadkobiercami „kotwicy”. Bardzo dużym szacunkiem otaczamy weteranów Armii Krajowej. Bo choć dzieli nas czas to łączy nasz patriotyzm i oddanie Ojczyźnie. O awans dla pani Joanny Zwróciłem się z wnioskiem do leszczyńskiej WKU gdzie nadano sprawie odpowiedni bieg. Cieszę się bardzo z awansu pani major – powiedział ppłk Wyrzykowski.

Panią major Joannę Kiącą-Fyczkowską z leszczyńskimi terytoriasami łączy szczególna więź. Wielokrotnie i chętnie gościła w murach leszczyńskiego batalionu WOT by opowiadać młodym żołnierzom-ochotnikom o swoich przeżyciach z czasów wojny i powstania warszawskiego.

 


Joanna Kiąca-Fryczkowska urodziła się 4 lipca 1927 r. w Dęblinie. Jej ojciec, służył w Wojsku Polskim i pracował w przemyśle lotniczym jako mechanik. Przed wojną wraz z rodzicami i bratem mieszkała w Warszawie. W czasie okupacji, jako uczennica Szkoły Handlowej przy pl. Trzech Krzyży, wstąpiła do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim służyła w batalionie łączności na Ochocie. Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, wywieziona do niemieckich obozów koncentracyjnych: KL Ravensbrück, KL Salzgitter, KL Bergen-Belsen. Po uwolnieniu wcielona do II Korpusu Polskiego gen. Andersa. Przeniesiona z Korpusem do Anglii. Po powrocie do kraju ukończyła Wydział Lekarski Uniwersytetu Poznańskiego. Lekarz - specjalista z zakresu chorób wewnętrznych i geriatrii. Przez wiele lat pracowała jako lekarz we Wschowie.

Od 1977 roku mieszka w Lesznie. Jest prezesem oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Lesznie.

Źródło: kpt. Marcin Misiak

Tagi: wbot, leszno, akTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

CERMOTOR

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę