Oto tradycyjne metody barwienia świątecznych jaj:
Kolor brązowy – najpopularniejszym sposobem do jego uzyskania jest gotowanie jajka w łupinach cebuli. Łupiny układamy w garnku, zalewamy wodą i gotujemy ok. 15 min. Po około połowie tego czasu dodajemy jajka. Jeśli chcemy osiągnąć głębszą barwę możemy zostawić jajka w wodzie na całą noc.
Różowe ubarwienie uzyskamy za pomocą soku z buraków. Jajka gotujemy na twardo w soku z buraków z dodatkiem soli i octu.
Zielony kolor pisanki możemy otrzymać dzięki świeżemu szpinakowi lub natce pietruszki. Układamy je na dnie garnka, zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia, dodajemy jajka tak, aby były okryte przez liście. Gotujemy ok. 15 – 20 min. w celu osiągnięcia mocniejszej barwy pozostawić w wodzie na całą noc.
Żółtą barwę uzyskamy poprzez użycie kurkumy lub curry. Jajka należy ugotować na twardo. Do naczynia wlać wrzątek, dodać kurkumę lub curry, sól i ocet. Jajka zanurzamy w roztworze i pozostawiamy do uzyskania pożądanego koloru.
Niebieski kolor otrzymamy dzięki... czerwonej kapuście. Połowę główki kapusty należy poszatkować i zalać litrem wody. Gotować ok. 30 min. Odcedzić do miski. Do wywaru dodać 2 łyżki soli i 2 łyżki octu, zanurzyć w nim jajka i pozostawić do uzyskania niebieskiego koloru. Intensywniejszą barwę otrzymamy, gdy pozostawimy jajka w wodzie na całą noc.
Zabarwione jajka można na koniec natrzeć masłem, margaryną lub olejem, aby były błyszczące.
Poprzednia
Następna