Ważne sprawy

Będą podwyżki za śmieci

Będą podwyżki za śmieci

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego w czwartek 14 maja 2026 roku podjął uchwały dotyczące stawki opłaty za śmieci. Ta ma wzrosnąć do 45 zł miesięcznie od mieszkańca. Uchwały wejdą w życie z dniem 1 lipca 2026 roku.

Przypomnijmy, Komunalny Związek Gminy Regionu Leszczyńskiego tworzy 19 gmin: Bojanowo, Gostyń, Jutrosin, Krobia, Krzemieniewo, Krzywiń, Leszno, Lipno, Miejska Górka, Osieczna, Pakosław, Pępowo, Pogorzela, Poniec, Rawicz, Rydzyna, Śmigiel, Święciechowa, Wijewo.

Dotychczasowa opłata za śmieci, obowiązująca od 1 marca 2022 roku dla nieruchomości zamieszkałych, wynosiła 33 zł miesięcznie za osobę.

Według Uchwały nr LV/2/2026, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami w przypadku nieruchomości zamieszkałych zostaje ustalona na 45 zł miesięcznie od mieszkańca. Uchwała ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2026 r.

Będzie istniała możliwość zwolnienia z części opłaty dla nieruchomości z budynkami mieszkalnymi, posiadających przydomowe kompostowniki - zwolnienie wyniesie 5 zł od mieszkańca miesięcznie.

Stawkę podwyższoną opłaty za śmieci ustala się w wysokości 90 zł za mieszkańca miesięcznie.

Uchwały z powyższymi zmianami mają wejść w życie z dniem 1 lipca 2026 roku.

 





Z regionu


Czytaj również