iGostyn.pl reklamy
Z powiatu

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych

Zdjęcie: KPP Krotoszyn
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu przeprowadzili akcję pod nazwą „Bezpieczny przejazd”, która ukierunkowana była na poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych.

- 22 kwietnia policjanci z gostyńskiej drogówki przeprowadzili działania na przejazdach kolejowych. Głównym celem działań było przeciwdziałanie niewłaściwym zachowaniom kierowców i pieszych przekraczających przejazdy kolejowe, a tym samym zmniejszenie liczby wypadków w tych miejscach - wyjaśniają gostyńscy policjanci. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na kierowców, którzy nie stosowali się do przepisów drogowych w ich obrębie.

Z danych wynika, że przyczyną wielu zdarzeń drogowych na przejazdach kolejowych jest nieostrożność kierujących. Notoryczne lekceważenie znaku STOP, objeżdżanie półrogatek lub przejeżdżanie tuż pod zamykającymi się zaporami.

Podczas prowadzonych działań policjanci skontrolowali 37 kierujących pojazdami z czego 27 z nich zostało ukaranych mandatami karnymi za łamanie przepisów na przejazdach kolejowych. Najwięcej nieprawidłowości mundurowi ujawnili na przejeździe w miejscowości Kuczynka oraz na przejazdach pomiędzy miejscowościami Chwałkowo – Krzyżanki i Krobia – Chwałkowo.

 

Wskazówki i fakty dotyczące bezpieczeństwa

1.Pociągi mogą poruszać się w dowolnym kierunku i w dowolnym czasie. Czasami wagony są pchane przez lokomotywy zamiast być ciągniętymi.

2. Lokomotywa waży średnio 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza lokomotywa w samochód jest proporcjonalna do siły z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę. Wszyscy wiemy, co dzieje się z aluminiową puszką uderzoną przez samochód.

3. Pociągi mają zawsze pierwszeństwo przejazu w stosunku do pojazdów ratunkowych, uprzywilejowanych, samochodów i pieszych.

4. Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn około 1 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.

5. Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.

6. Dzisiejsze pociągi są cichsze niż kiedykolwiek, wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu. Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.

7. Nie wolno chodzić po torach, jest to niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. W momencie gdy maszynista widzi osobę przechodzącą przez tory w miejscu niedozwolonym lub pojazd na torach jest już za późno. Droga hamowania pociągu może wynieść nawet do 2 km, czyli mniej więcej tyle co długość 20 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej. Pociągi nie mogą się zatrzymać na tyle szybko, aby uniknąć kolizji.

8. Jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej (tory, rozjazdy) zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

9. Pamiętaj, aby przekraczać tory kolejowe tylko na wyznaczonych przejściach lub przejazdach, przestrzegać wszystkich znaków ostrzegawczych i znajdujących się tam sygnałów.

10. Bądź czujny na terenie kolejowym. Nie czytaj, nie miej słuchawek w uszach, które mogą zagłuszać odgłosy zbliżającego się pociągu; elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem do zabawy lub wypoczynku.

Źródło: KPP GostyńTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

zamów reklamę