Artykuł sponsorowany

Bezpieczne użytkowanie sprężarek tłokowych: zasady pracy i unikanie zagrożeń

Bezpieczne użytkowanie sprężarek tłokowych: zasady pracy i unikanie zagrożeń

Sprężarki tłokowe, chociaż początkowo były używane głównie w zastosowaniach profesjonalnych, wraz z upływem czasu upowszechniły się i zagościły również w przydomowych warsztatach. Praca z kompresorem nie jest szczególnie wymagająca, jednak podczas jego użytkowania należy zwracać uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dowiedz się, jak powinna wyglądać praca ze sprężarką, by uniknąć zagrożeń.

 

Podstawowe zasady pracy ze sprężarką tłokową

Przestrzeganie podstawowych zasad pracy ze sprężarką jest tak ważne, ponieważ pozwala:

  • zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym,
  • zapobiegać rozmaitym wypadkom czy awariom,
  • zadbać o niezawodną pracę sprzętu przez długi czas,
  • ograniczyć koszty napraw i konserwacji urządzeń,
  • chronić środowisko naturalne.

Chociaż najwięcej wypadków przy pracy zdarza się w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym oraz transporcie, zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać nie tylko w warsztatach i zakładach przemysłowych, ale również w domu. Poznaj podstawowe wskazówki, które pozwolą Ci o nie zadbać!

 

Odpowiednie warunki pracy

Sprężarka tłokowa to urządzenie, które do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiednich warunków. Bezwzględnie nie wolno zasłaniać jej otworów wentylacyjnych podczas pracy. Trzeba zadbać o to, by w miejscu, w którym korzysta się ze sprzętu, panowała odpowiednia temperatura – zazwyczaj jest to od +5°C do +40°C w zależności od zaleceń producenta. Ważna jest też dobra wentylacja w pomieszczeniu – utrudni gromadzenie się szkodliwych gazów oraz umożliwi sprawne chłodzenie urządzenia.

Sprężarki tłokowe nie powinny być używane tam, gdzie mogą być narażone na przypadkowy kontakt z wodą. Nie wolno obsługiwać ich też mokrymi rękami. Kompresorów nie powinno się uruchamiać w miejscach, gdzie:

  • mogą znaleźć się gazy łatwopalne lub tam, gdzie zachodzi zwiększone ryzyko wybuchu,
  • przechowywane są kwasy, a na sprężarkę mogą oddziaływać rozmaite opary,
  • panuje wysoki poziom zapylenia i wilgotności.

Ważnym elementem dbania o sprężarki tłokowe jest też właściwe przechowywanie urządzeń – kompresory nie powinny być narażone na działanie skrajnych temperatur, zwiększonej wilgotności, nasłonecznienia i promieniowania UV.

 

Dodatkowe zabezpieczenia sprężarek

Żeby sprężarka tłokowa była jeszcze bezpieczniejsza w użytkowaniu, można zdecydować na wybór modeli wyposażonych w dodatkowe zabezpieczenia. Wśród nich mogą się znaleźć:

  • wyłączniki ciśnieniowe – których zadaniem jest wyłączyć urządzenie, gdy ciśnienie wewnątrz stanie się zbyt duże;
  • zawory bezpieczeństwa – działają samoczynnie, nawet wówczas, gdy wyłącznik nie zadziała; chronią zarówno użytkownika, jak i sprężarkę przed wybuchem czy uszkodzeniem silnika;
  • systemy zdalnej kontroli parametrów pracy sprężarek – pozwalają na sterowanie sprężarką w sposób automatyczny lub z pomocą operatora.

 

Środki ochrony osobistej

Oprócz zabezpieczeń, które znajdują się w sprężarkach, warto pomyśleć także o środkach ochrony osobistej. Dobrą praktyką jest korzystanie z okularów ochronnych, rękawic oraz nauszników. Przed przystąpieniem do pracy należy przebrać się w odzież roboczą – ta nie tylko chroni prywatne ubranie przed uszkodzeniem, ale także może zapewniać dodatkową ochronę przed poparzeniem, porażeniem prądem, wyładowaniami elektrostatycznymi, chemią.

 

Zakupy w sprawdzonych miejscach

Sprężarki tłokowe możesz kupić w różnych miejscach. Żeby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, należy unikać zakupów z niepewnych źródeł np. od zagranicznych producentów, którzy nie przewidują gwarancji na swoje produkty. Warto też dokładnie sprawdzać sprzęt kupowany z drugiej ręki, a najlepiej kupować u autoryzowanych przedstawicieli znanych marek. Zazwyczaj w takich miejscach można liczyć także na pomoc w doborze urządzenia czy serwis.

 

Unikanie przeciążeń i stosowanie sprzętu zgodnie z przeznaczeniem

Sprężarka tłokowa nie powinna pracować pod przeciążeniem. Przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z instrukcją użytkowania i stosować urządzenie zgodnie z zaleceniami producenta. Istotne jest przestrzeganie maksymalnego ciśnienia roboczego oraz bycie czujnym na wystąpienie sytuacji takich jak:

  • nieprawidłowe działanie otworu wlotowego,
  • zbyt duży pobór powietrza czy zatkane filtry,
  • znacznie szybsze zużywanie oleju niż wcześniej,
  • nagłe zmiany związane z rodzajem lub natężeniem emitowanego hałasu,
  • praca w zbyt niskim lub wysokim zakresie ciśnienia.

 

Regularne sprawdzanie sprzętu

Systematyczna kontrola i konserwacja sprężarki to podstawa nie tylko w kontekście bezpieczeństwa, ale również niezawodnej pracy kompresora przez lata. Jak zadbać o swoje urządzenie? Pamiętaj o tym, że:

  • jeżeli sprężarka tłokowa jest napędzana za pomocą pasków klinowych, trzeba sprawdzać ich zużycie i napięcie;
  • należy dokonywać regularnych wymian filtrów i oleju w sprężarkach olejowych, a także usuwać z nich pył i brud;
  • raz na trzy miesiące trzeba usunąć kondensat ze sprężarki, korzystając z zaworu śrubowego przy zbiorniku.

Jeśli czujesz, że czyszczenie sprężarki czy przegląd części eksploatacyjnych są dla Ciebie zbyt problematyczne, skorzystaj z pomocy serwisu. Wykonanie drobnych prac konserwacyjnych nie jest szczególnie drogie, a pozwala znacznie dłużej cieszyć się pełną sprawnością urządzenia!






Czytaj również