iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Budowa altany. Jakie są wymogi prawne?

2020-05-22 13:12:19
Altana to świetny pomysł nie tylko na urozmaicenie ogrodu, ale także praktyczne miejsce, gdzie można spędzić czas z bliskimi i schować potrzebne rzeczy. Czy taki element ogrodowy wymaga pozwolenie?

W 2015 roku przepisy dotyczące budowy altany uległy zmianie. W świetle prawa bez pozwolenia stawiać można tzw. obiekty małej architektury. Należą do niej m.in. kapliczki, krzyże przy drodze, wszelkiego rodzaju figury, wodotryski, itp. Altana nie jest wymieniona, ale w jej przypadku przepisy również mówią jakie zabudowanie potrzebuje pozwolenia. Otóż bez pozwolenia można wybudować altanę ogrodową o powierzchni do 35 m kw. Znaczenie też ma dach. Dodatkowo liczba altan nie może przekraczać dwóch na każde 500 m kw. działki. Ważna też jest odległość od granicy.

 

Nawet jeśli spełnione zostały wymogi i nie potrzeba uzyskiwać zgody, należy chęć planowanej budowy zgłosić do urzędu. Zgłasza się zakres prac i sposób robót oraz termin. Można też dołączyć projekt altany. Jeśli w ciągu dwóch tygodni od złożenia odpowiednich dokumentów nie zostanie wystosowane pismo zwrotne z urzędu, wówczas śmiało można zabierać się za prace ogrodowe. Oznacza to, że nikt nie ma zastrzeżeń do nas. W przypadku, gdy trzeba uzyskać pozwolenie, do wniosku należy dołączyć: projekt, mapę w skali 1:500, oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością oraz dodatkowe oświadczenia. Na pozwolenie trzeba czekać do dwóch miesięcy.



Czytaj również


HUBUS - OKNA INWENTARSKIE - GARAŻE - KOKANIN



POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet