Przedstawiciele pięciu wielkopolskich samorządów podejmują kolejne starania o poprawę bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 12. Wczoraj w Jarocinie podpisany został list w sprawie, jak najszybszego rozpoczęcia prac planistycznych na odcinku drogi od zachodniej granicy Polski do Piotrkowa Trybunalskiego. List podpisali włodarze 3 samorządów - burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Arkadiusz Ptak oraz burmistrz Gostynia Jerzy Kulak. Pod listem pojawią się też podpisy włodarzy Leszna i Kalisza, którzy nie mogli dotrzeć na spotkanie w Jarocinie.
List adresowany do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka skierowali włodarze pięciu samorządów zlokalizowanych są w przebiegu obecnej drogi krajowej DK 12: Gminy Jarocin, Miasta Leszno, Miasta Kalisz, Gminy Gostyń oraz Miasta i Gminy Pleszew. Droga stanowi połączenie zachodniej i wschodniej granicy Polski, od przejścia granicznego w Łęknicy, poprzez połączenie węzłowe z autostradą A-1 do przejścia granicznego w Dorohusku. Dotychczasowe działania rządu w zakresie infrastruktury drogowej skoncentrowane były na rozwoju sieci dróg we wschodniej Polsce, która niegdyś pod tym względem była zapomniana i niedoinwestowana.
- Czynienie takich działań nie może jednak prowadzić do zapomnienia o konieczności przyszłego rozwoju dróg na terenie zachodniej części Polski, na zachód od autostrady A-1 – uważają samorządowcy.
Z tego względu włodarze zwrócili się do ministerstwa o możliwie najszybsze przystąpienie do prac projektowych związanych z założeniami planistycznymi w zakresie studium korytarzowego, w celu określenia korytarza drogowego dla dalszego przebiegu drogi ekspresowej S-12 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy z Niemcami.
Sygnatariusze listu zaznaczają, że podjęcie działań w zakresie projektowym, pozwoli samorządom na ujęcie planowanych założeń w Studiach Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miast i gmin.
- Umożliwi to w efekcie branie pod uwagę planowanej inwestycji na etapie m.in. wydawania warunków zabudowy oraz przy opracowywaniu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego. Pozwoli to na utrzymanie ładu przestrzennego w obrębie korytarza drogowego drogi ekspresowej S-12, a w szczególności będzie tworzyło to impuls rozwojowy pod tworzenie obszarów mających potencjał ekonomiczny, np. z przeznaczeniem pod działalności produkcyjne i usługowe – czytamy w liście do ministra Adamczyka.
Samorządowcy zwracają uwagę na fakt, że rozwój przestrzenny tworzy się latami, począwszy od założeń planistycznych, które najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Pozwoli to zapobiec w przyszłości niepotrzebnym nieporozumieniom i ewentualnym kolizjom z przyszłą infrastrukturą drogową, a jednocześnie będzie dawało władzom miast i gmin świadomość przy podejmowaniu planów dotyczących przyszłych inwestycji, m.in. w zakresie rozwoju zarządzanej przez nich infrastruktury drogowej mającej na celu nawiązanie do przeszłej drogi ekspresowej.
– Rozpoczęcie prac planistycznych na drodze krajowej pozwoli nam na zaplanowanie dalszego rozwoju i ożywienie lokalnej gospodarki oraz możliwość zainteresowania potencjalnych inwestorów gruntami przeznaczonymi pod przyszłe inwestycje – dodaje Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina, który był gospodarzem spotkania samorządowców.
Podpisany wczoraj dokument zostanie także przesłany do wicepremiera Jarosława Gowina, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz parlamentarzystów z okręgu kalisko-leszczyńskiego.
Poprzednia
Następna