Kilkaset osób zaangażowanych w działalność charytatywną na rzecz Caritas Archidiecezji Poznańskiej – to ludzie, którzy niemalże każdego dnia pomagają potrzebującym. Właśnie dlatego, ich zamiłowanie i energia mogą okazać się niezwykle istotne w obliczu epidemii, z którą się zmagamy. Caritas powołuje do życia wolontariat domowy, który ma na celu dotarcie z pomocą do osób w największej grupie ryzyka – osób z osłabioną odpornością, chorych i starszych – tym razem w Gostyniu.
Celem prowadzonego działania jest zaspokajanie potrzeb osób starszych takich jak: kontakt z drugim człowiekiem, poczucie bezpieczeństwa, przynależności, tworzenie więzi, pomoc w codziennym funkcjonowaniu, a także przeciwdziałanie izolacji i wykluczeniu społecznemu, polegający na towarzyszeniu wolontariuszy osobom potrzebującym we wspólnym spędzaniu czasu.
- Caritas zawsze daje nadzieję, nie możemy zostawić naszych potrzebujących nawet w obliczu pandemii. Właśnie dlatego zależy nam, aby rozszerzać działalność również na inne części Wielkopolski. Pragniemy stworzyć przestrzeń pomocową, tak, aby i w Gostyniu nikt nie pozostał opuszczony i samotny. Wiemy, jak ważne jest wsparcie, które niosą nasi wolontariusze na terenie Poznania. Chcemy znaleźć ludzi dobrej woli, którzy będą chcieli nieść tą samą pomoc w innych miastach - mówią przedstawiciele poznańskiego Caritasu.
- Szukając przestrzeni do poszerzenia działalności w ramach wolontariatu domowego przeprowadziliśmy spotkania z osobami, które zajmują się taką pomocą w ramach parafialnej działalności na terenie Gostynia. Po wstępnym wywiadzie środowiskowym dostrzegamy, że życie starszych ludzi w mniejszych miastach naturalnie zwalnia tempo, wynikiem tego może być brak dostępnych przestrzeni do większej aktywizacji społecznej.
Na terenie stolicy Wielkopolski działania kierowane do seniorów są różnorodne, przez co większa część z nich do końca życia pozostaje aktywna społecznie. Dla osób starszych mieszkających na terenie mniejszych miast odejście bliskich, przyjaciół, brak dawnych zajęć, małe zainteresowanie że strony rodziny, choroby, potęgują samotność i powodują izolację od świata zewnętrznego.
Zasady akcji
Wolontariuszem może zostać każda osoba niekarana, która ukończyła 18 lat. Na jednego wolontariusza przypada jeden senior. Spotkania odbywają się 1 - 2 razy w tygodniu i polegają na rozmowie, realizacji recept, towarzyszeniu, zakupach, spacerze, dostarczeniu do lekarza czy drobnych porządkach.
Podopiecznym wolontariatu domowego może zostać osoba powyżej 60 roku życia, która czuje się samotna lub potrzebuje drobnej pomocy.
Więcej informacji można otrzymać pod numerem tel. 691 743 488, email: urbaniak@caritaspoznan.pl