iGostyn.pl reklamy
Z policji

Chciała sprzedać buty, straciła kilkaset złotych

Sprzedajesz coś na portalu ogłoszeniowym? Uważaj! Jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonała się o tym mieszkanka powiatu gostyńskiego. Kobieta na jednym z portali ogłoszeniowych sprzedawała obuwie. Zamiast otrzymać na swoje konto pieniądze za sprzedaż przedmiotu, została oszukana. Z konta bankowego 38-latki zniknęło 800 złotych.

38-letnia mieszkanka powiatu gostyńskiego na znanym portalu ogłoszeniowym wystawiała na sprzedaż obuwie. Tego samego dnia, za pośrednictwem komunikatora internetowego nawiązała z nią kontakt osoba zainteresowana kupnem. Po ustaleniu szczegółów dotyczących wysyłki, właścicielka butów dostała informację, że paczka została opłacona i aby potwierdzić płatność i sfinalizować transakcję musi wejść w podany w wiadomości link. Niczego nie świadoma 38-latka wykonywała polecenia zawarte w komunikacie. Po wejściu w link została przekierowana do logowania do bankowości elektronicznej. Tam podała swoje dane personalne, a następnie dokonała autoryzacji sms kodem. Po chwili z jej konta został wykonany przelew wychodzący na kwotę 800 złotych. Kobieta zgłosiła sprawę w swoim banku i zawiadomiła o sprawie gostyńskich policjantów.

Przestrzegamy!

 

  1. Wystawiasz coś do sprzedaży na jednym z serwisów sprzedażowych.

  2. Bardzo szybko pojawia się osoba zainteresowana zakupem wystawionego przez Ciebie przedmiotu. Kontaktuje się za pośrednictwem serwisu sprzedażowego, ale częściej za pośrednictwem komunikatora internetowego, bo ma Twój numer telefonu z ogłoszenia.

  3. Oszust wysyła link do podrobionej strony informując, że trzeba tam wejść i zaakceptować przyjęcie pieniędzy.

  4. Na fałszywej stronie zostaniesz poproszony o podanie danych karty płatniczej (co od razu umożliwia kradzież pieniędzy z konta, do którego karta jest przypisana), a coraz częściej także danych dostępowych do konta bankowego i danych osobowych (np. PESEL).

 

Jak ustrzec się przed tego typu oszustwami?

  1. Nigdy nie podawaj numeru karty płatniczej po to, by otrzymać pieniądze! Podanie danych z karty spowoduje, że ktoś pobierze z niej pieniądze.

  2. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal sprzedażowy. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikator.

  3. Zapoznaj się z instrukcjami płatności na danej platformie sprzedażowej.

  4. Uważnie czytaj wiadomości z banku (SMS, e-maile, powiadomienia z aplikacji mobilnej banku). Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.

  5. Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy i są napisane niegramatycznie.

Źródło: KPP Gostyńpasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę