iGostyn.pl reklamy
Z policji

Co grozi za nieusunięcie śniegu i sopli lodu?

Zdjęcie: Archiwum
Zalegający śnieg na chodnikach, dachach, zwisające sople. Piękny a zarazem niebezpieczny zimowy krajobraz. Policja przypomina, że niedopełnienie obowiązku usuwania sopli i śniegu przez właścicieli budynków jest wykroczeniem.

O tym, że zimowa aura jest często niebezpieczna pamiętać powinni także właściciele budynków.  Zalegający śnieg na chodnikach, dachach, zwisające sople. Piękny a zarazem niebezpieczny zimowy krajobraz. Policja przypomina że niedopełnienie obowiązku usuwania sopli i śniegu przez właścicieli budynków jest wykroczeniem.

 

Śnieżne czapy i błyszczące w słońcu sople lodu zwisające z dachów budynku to piękny zimowy krajobraz. Piękny ale niosący ze sobą też poważne niebezpieczeństwo. Biały puch zalegający na dachach budynków stanowi zagrożenie zarówno dla mieszkańców jak i przechodzących obok tych budynków osób. gdy śniegu jest zbyt dużo, jego ciężar może doprowadzić do osłabienia konstrukcji dachu a w najgorszym przypadku nawet do jego zawalenia. Równie niebezpieczne co śnieg są dużych rozmiarów lodowe sople. Spadając z dużych wysokości mogą wyrządzić ogromną krzywdę przechodniom a nawet doprowadzić do śmierci.

 

Właściciele i zarządcy budynków powinni pamiętać również o chodnikach znajdujących się przy ich posesjach. Każdego roku, w wyniku poślizgnięcia się na oblodzonej lub nieoczyszczonej ze śniegu powierzchni, wiele osób odnosi obrażenia w postaci złamań kości i zwichnięć.

   

Policja przypomina o ciążącym na właścicielach, administratorach i najemcach budynków, obowiązku usuwania zalegającego śniegu na dachach i chodnikach oraz usuwaniu sopli lodowych. Śnieg i błoto pośniegowe należy odgarniać w miejsce nie powodujące zakłóceń w ruchu pieszych.

  

Zabronione jest uprzątanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń z chodników na teren jezdni oraz składowania pod drzewami: śniegu, lodu, błota pośniegowego zawierających środki chemiczne używane do usuwania śliskości.

 

Osoby, które nie przestrzegają powyższych przepisów podlegają karze:
- za uchylanie się od obowiązku uprzątania chodnika ze śniegu, lodu i błota pośniegowego oraz likwidacja śliskości – 100 zł mandatu bądź grzywną nawet do 1500 zł,
- za uchylanie się od obowiązku uprzątania zwisających sopli i nawisów śnieżnych z dachu – do 500 zł.

Źródło: KPP JarocinTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę