iGostyn.pl reklamy
Wybory

Co może krewny kandydata?

Pojawiły się wątpliwości związane z tym, czy krewny kandydata w wyborach może zasiadać w obwodowej komisji wyborczej. Rozwiała je Państwowa Komisja Wyborcza.
Państwowa Komisja Wyborcza, w związku ze zgłaszanymi wątpliwościami dotyczącymi członkostwa w obwodowych komisjach wyborczych, po ponownej analizie przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2018 r. poz. 754, 1000 i 1349), wyjaśnia, co następuje.
Osoby będące w stosunku do kandydata: małżonkiem, wstępnym, zstępnym, rodzeństwem, małżonkiem zstępnego lub przysposobionego, albo osobą pozostającą z nim w stosunku przysposobienia, o czym mowa w art. 184 § 1 pkt 2a Kodeksu wyborczego, zwane dalej „osobami spokrewnionymi”, mogą być członkami obwodowej komisji wyborczej ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie lub obwodowej komisji wyborczej ds. ustalenia wyników głosowania w obwodzie na obszarze:
1) innej jednostki samorządu terytorialnego, niż ta, w której kandydują osoby z nimi spokrewnione, albo
2) tej samej jednostki samorządu terytorialnego, pod warunkiem, że obwodowa komisja wyborcza nie jest właściwa dla okręgu wyborczego, w którym kandyduje osoba spokrewniona
– jeżeli spełniają warunki Kodeksu wyborczego.
 
Punkt 2 nie dotyczy osób spokrewnionych z kandydatem na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, co oznacza, że osoby te nie mogą być członkami komisji obwodowych w danej gminie.
 
 
Źródło: pkw.gov.pl



Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę