Kleszcze, by zacząć żerować, potrzebują co najmniej 10 stopni Celsjusza. Uaktywniają się dopiero, gdy rusza wegetacja. Trzeba też pamiętać, że tak naprawdę najbardziej lubią niską roślinność, a na swoją ofiarę wspinają się, a nie skaczą z drzew, jak się powszechnie uważa.
Kleszcze coraz śmielej wkraczają na obszary skupisk ludzkich i tak jak kiedyś można było spotkać głównie w lasach i na łąkach, tak teraz możemy się ich spodziewać w miejskich parkach i przydomowych ogródkach.
Te pajęczaki przenoszą takie choroby zakaźne jak: borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu.
Borelioza
Borelioza to przewlekła choroba bakteryjna. Do zakażenia dochodzi poprzez ssanie krwi człowieka przez zakażonego krętkami kleszcza.
Objawem charakterystycznym choroby są zmiany skórne pod postacią rumienia wędrującego.
W drugim okresie choroby występują objawy narządowe do których dochodzi w kilka tygodni lub miesięcy, wskutek rozprzestrzenienia krętków drogą krwionośną.
Objawom ogólnego złego samopoczucia towarzyszą napadowe bóle stawowo- mięśniowe, porażenia nerwów rdzeniowych, czaszkowych (często nerwu twarzowego), objawy oponowo-mózgowe.Mogą występować także objawy rytmu serca oraz bóle stawowe.
W trzecim okresie, który występuje w kilka miesięcy lub później, objawy choroby przybierają formę zmian przewlekłych.
Zachorowania występują zwykle w miesiącach letnich od kwietnia do października. Przeciw boreliozie nie ma szczepionki.
Zapalenie opon mózgowych i mózgu
Kleszcze są przenosicielami i rezerwuarem również wirusów. Zatem, mogą wywołać ostrą wirusową chorobę zakaźną, która występuje w różnych postaciach klinicznych i dotyczy głównie ośrodkowego układu nerwowego.
Pierwsza faza choroby pojawia się po 4-7 dniach od kontaktu z kleszczem i przebiega z gorączką oraz objawami podobnymi do grypy. Utrzymują się one około tygodnia. Po kilku dniach lepszego samopoczucia występuje druga faza choroby z bólami głowy, gorączką, wymiotami, nudnościami, utratą przytomności i zespołem objawów neurologicznych.
Istnieje szczepionka przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Jak uniknąć ukąszenia kleszcza?
Aby uniknąć ukąszenia przez kleszcze koniecznie jest zastosowanie kilku prostych zasad. Należy:
1.nosić odpowiednią odzież w lesie zakrywającą najwięcej części ciała, wybierz jasne ubrania (łatwiej zauważyć kleszcza).
2.jak najszybciej usunąć kleszcza ze skóry,
3.stsować środki odstraszające kleszcze,
4.po wizycie w lesie dokładnie obejrzeć całe ciało.Jeśli zauważysz ukąszenie, natychmiast delikatnie usunąć kleszcz- uchwycić pęsetą za główkę i pociągnąć zdecydowanie ruchem ku górze.
Miejsce ukłucia należy zdezynfekować i obserwować, a gdy pojawi się rumień, trzeba zgłosić się do lekarza.
Stosowanie wymienionych powyżej zasad zmniejsza prawdopodobieństwo ukąszenia i zakażenia – kleszczami.
Informację opracował kierownik Oddziału Nadzoru,
rzecznik prasowy PSSE w Krotoszynie,
mgr farm. Natalia Snadna
Poprzednia
Następna