iGostyn.pl reklamy
Zdrowie

Co oznaczają symbole na kosmetykach?

Oznaczenia umieszczone na opakowaniach kosmetyków stanowią cenne źródło informacji, które mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Co oznaczają poszczególne symbole?

Klepsydra, najlepiej zużyć przed końcem, symbol PAO

Oczywiście ważne jest sprawdzenie terminu ważności kosmetyku. Ten może być umieszczony przy znaku klepsydry lub przy zwrocie "najlepiej zużyć przed końcem". Istotny będzie jednak nie tylko okres minimalnej trwałości kosmetyku ale i też to, w jakim czasie po jego otwarciu należy wykorzystać produkt. Taką informację znajdziemy na grafice przedstawiającej otwarty słoiczek (symbol PAO). W środku słoiczka będzie znajdowała się liczba oraz litera "M" oznaczająca miesiące lub "Y" oznaczająca lata. Podana liczba powie nam, przez ile miesięcy lub lat od otwarcia można korzystać z produktu.

Symbol płomienia

Znak graficzny przedstawiający płomień ostrzega użytkownika, że produkt ten jest łatwopalny. Nawet po zużyciu pojemnika nie należy spalać.

Litera "e"

Mała litera "e" na kosmetyku informuje o tym, że podczas pakowania produktu zastosowano standardowy system kontroli wagi lub objętości i wewnętrzny system kontroli.

Znak "CE"

Znak "CE" oznacza, że produkt jest zgodny z wymogami Unii Europejskiej.

Składniki

Znajomość składu produktu będzie istotna szczególnie w przypadku alergii czy problemów skórnych. Mogą być oznaczone jako "składniki", "INGREDIENTS", "INCI". Warto przy tym pamiętać, że najpierw podawane są składniki, które występują w największej ilości, na końcu te, których jest najmniej. Nazwy składników będą podane po angielsku lub po łacinie. 

Symbol "ręki na książce"

Może się też zdarzyć tak, że zamiast listy składników znajdziemy symbol "ręki na książce". Oznacza on, że skład kosmetyku oraz niezbędne informacje dotyczące produktu znajdują się w ulotce dołączonej do kosmetyku lub dostępnej u sprzedawcy.
pasek reklama


Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę