iGostyn.pl reklamy
Dla kierowcy

Co warto wiedzieć o parkowaniu?

W centrach miast jak i na osiedlach coraz więcej pojawia się miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Niestety, miejsca te często zajmują, zupełnie sprawni ruchowo kierowcy, dlatego też policjanci przypominają o prawach osób niepełnosprawnych, jak i sankcjach karnych wynikających z nie stosowania się do charakterystycznej ,,koperty’’ oznaczonej symbolem osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

 

Policja przypomina przepisy Prawa o ruchu drogowym. Zabrania się postoju:

  • w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
  • w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
  • przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
  • w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
  • na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.

Poza tym zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli jednak unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

Należy również pamiętać, że w przypadku parkowania musimy stosować się także do znaków drogowych, które zakazują postoju i zatrzymywania się w danym miejscu (najpopularniejszy to znak B-35 „zakaz postoju”, czyli ukośna czerwona linia na niebieskim tle oraz Znak B-36 „zakaz zatrzymywania się”, czyli dwie krzyżujące się czerwone linie na niebieskim tle).

Policja przypomina, że:

  • mandat za nieprawidłowe parkowanie może wynosić od 100 do 800 złotych w zależności od rodzaju wykroczenia;
  • pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, jeśli kierowca pozostawił go w miejscu, w którym jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto samochód może zostać odholowany, jeśli:
  • zaparkujesz go w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, nie posiadając jednocześnie odpowiedniej karty parkingowej;
  • zaparkujesz samochód w miejscu, które jest oznaczone informacją, że pozostawiony samochód może zostać usunięty na koszt właściciela.
  • światła awaryjne nie usprawiedliwiają parkowania w niedozwolonym miejscu. Za takie postępowanie można otrzymać mandat zarówno za nieprawidłowe parkowanie, jak i nadużycie świateł awaryjnych;
  • 800 złotych i 6 punktów karnych kosztuje parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych. Z kolei za korzystanie z cudzej karty parkingowej grozi mandat w wysokości 1200 zł.
Źródło: KPP Milicz - oficer prasowy KPP w Miliczu podinsp. Sławomir Waleński





Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również



HUBUS - OKNA INWENTARSKIE - GARAŻE - KOKANIN


Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FanPage
zamów reklamę