iGostyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Co z budżetem gminy Gostyń na 2023 rok?

20 głosów „za” to wyniki głosowania nad uchwałą budżetową gminy Gostyń na rok 2023. Nad budżetem Gostynia na przyszły rok radni pracowali na XLVI sesji.

Zgodnie z uchwałą budżetową dochody w 2023 roku wyniosą ponad 131 mln zł, a wydatki ponad 138 mln zł. Na wydatki majątkowe, czyli na różnego rodzaju inwestycje zaplanowano ponad 14 mln zł.

Wśród nich znalazły się m.in. budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w Witoldowie, kontynuowany będzie kompleksowy remont Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu, na to zadanie samorząd pozyskał dofinansowanie z programu „Polski Ład”. Samorząd pozyskał także rządowe wsparcie na budowę drogi łączącej strefę gospodarczą w Czachorowie z drogą wojewódzką 434 w Sikorzynie. Ta inwestycja drogowa będzie dwuletnia. Kontynuowany będzie remont kamienicy położonej przy ul. 1 Maja 1. Wybudowana zostanie sieć wodociągowa w ul. Jana Pawła II. W kolejnym roku samorząd planuje podjąć się także modernizacji oświetlenia ulicznego. Gmina zaplanowała także zajęcie się zielenią i wykonanie nasadzeń na Rynku oraz w okolicy dworca autobusowego.

Gmina przekaże także wsparcie dla trzech powiatowych inwestycji – przebudowy z rozbudową drogi powiatowej Gostyń-Brzezie wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego, ulepszenia nawierzchni jezdni drogi powiatowej Krajewice-Ziółkowo oraz budowę hali sportowej przy Zespole Szkół Zawodowych.

W ramach programu Gostyń EKOlogiczny samorząd zarezerwował po raz kolejny pieniądze na dotacje dla wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła oraz na program budowy przydomowych oczyszczalni.

Radni zabezpieczyli w budżecie na rok 2023 również środki niezbędne do utrzymania bezpłatnej komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Nie zabraknie także środków na sprzątanie miasta, a także utrzymanie miejskiej zieleni. W budżecie zabezpieczono także środki na Fundusz sołecki, a zadania które będą realizowane w kolejnym roku zgłaszały zebrania wiejskie poszczególnych sołectw.

Najwięcej pieniędzy, bo ponad 67 mln zł, gmina Gostyń wyda na zadania związane z oświatą i wychowaniem, w tym m.in. na utrzymanie szkół i przedszkoli, dotacje dla niepublicznych przedszkoli żłobków. Ponad 20 mln zł zostanie wydanych na pomoc społeczną.

Źródło: gostyn.plpasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę