Wszystko oczywiście przez rosnącą konkurencję i nowoczesne technologie. Obecnie kamerzyści oferują swoim klientom np. projekcje 3D. Dodatkowo preferowane są bardziej kadry zmontowane w krótki film, który będzie atrakcyjną, a nienużącą pamiątką, do której nikt po latach nie zajrzy.
Połową sukcesu jest znalezienie profesjonalnego kamerzysty. Najlepiej jest rozeznać się wśród znajomych lub poczytać na forach opinie na ich temat w Internecie. Od kamerzysty można poprosić portfolio. Profesjonalna osoba nie będzie miała problemu z tym, a nawet sama zaproponuje, że pokaże swoje wcześniejsze prace. Jeśli spotka się kamerzystę, który nie będzie chciał spełnić wizji państwa młodych, warto podpytać: dlaczego? Profesjonalista wyjaśni wszystko, a amator będzie miał problem, prawdopodobnie ze względu na braki warsztatowe.
Co powinna zawierać umowa z kamerzystą?
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest umowa. Nie warto zgadzać się na współpracę bez wcześniejszych ustaleń. W umowie musi być zawarte imię i nazwisko kamerzysty, kwota do zapłaty, czas pracy, rodzaj materiału i nośnika, na którym zostanie przekazana pamiątka. Ważne, by pamiętać o zawarciu w umowie terminu przekazania gotowego filmu.