iGostyn.pl reklamy
Wakacje

Część wakacyjnych pamiątek wymaga specjalnych zezwoleń i świadectw

Kupując egzotyczne pamiątki z podróży, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane. Przewóz okazów zagrożonych gatunków roślin i zwierząt wymaga odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

Ograniczenia i zakazy związane z przywozem i wywozem z Unii Europejskiej (UE) okazów roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem reguluje Konwencja Waszyngtońska - CITES. 

 

Wracając z egzotycznych wakacji, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie pamiątki przywozimy do kraju. Wiele osób kupuje biżuterię, torebki i dodatki ze skór zwierząt, muszle, leki stosowane w medycynie tradycyjnej, regionalne ubrania, ozdoby do mieszkania czy fragmenty dzikiej przyrody. Tymczasem mogą one zawierać fragmenty roślin lub zwierząt z gatunków zagrożonych wyginięciem, chronionych konwencją waszyngtońską.

 

Nielegalny przewóz okazów chronionych to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Możliwy jest on tylko na podstawie odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES.

 

Przykład:

Słoń jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, w związku z tym przewóz przez granicę wyrobów z kości słoniowej jest zabroniony.

 

Więcej informacji znajdziesz w serwisie granica.gov.pl (link otwiera się w nowym oknie).

Źródło: Izba Administracji Skarbowej w Poznaniupasek reklama


Czytaj również


PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę