iGostyn.pl reklamy
Wybory samorządowe 2024

Czy poseł lub senator może być jednocześnie radnym?

Niepołączalność mandatu radnego i wójta oraz niepołączalność tych mandatów z mandatem posła, senatora i posła do Parlamentu Europejskiego - to jedna z zasad wpisanych w Kodeks wyborczy.

Zgodnie z art. 472 Kodeksu wyborczego, kandydat na wójta nie może jednocześnie kandydować na wójta w innej gminie. Nie może także jednocześnie kandydować do rady powiatu i do sejmiku województwa. - Przepisy Kodeksu wyborczego dopuszczają możliwość jednoczesnego kandydowania na radnego gminy i na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) tylko tej samej gminy, przez osobę posiadającą prawo wybieralności na obie funkcje, także zgłoszoną przez różne komitety wyborcze. W przypadku jednoczesnego wyboru na radnego i wójta (burmistrza prezydenta miasta), zgodnie z art. 383 § 1 pkt 6 Kodeksu wyborczego, mandat radnego wygasa - podaje KPW.

Podobna sytuacja dotyczy kandydowania w wyborach samorządowych posłów, senatorów, czy europarlamentarzystów. Takie osoby w przypadku wybrania na włodarza gminy czy radnego tracą swój dotychczasowy mandat.

 

Źródło: pkw.gov.plTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również

zamów reklamę