Urlop wychowawczy nie ma nic wspólnego z urlopem macierzyńskim. Jeśli świeżo upieczonemu rodzicowi skończył się urlop macierzyński i nie jest gotowy na rozstanie z dzieckiem ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego. Dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy przepracowali minimum 6 miesięcy na umowie o pracę. Czas ten to zaniechanie obowiązków zawodowych, dlatego też okres ten nie jest płatny. Chyba, że dochody danej osoby są bardzo niskie. Zaniechanie obowiązków to nie zwolnienie, dlatego okres urlopu oczywiście wlicza się do okresu zatrudnienia. Składka ubezpieczeniowa w tym przypadku opłacana jest z budżetu państwa.
Jak długo można korzystać z urlopu wychowawczego?
Urlop na odchowanie dziecka jest o tyle wygodny, że nie trzeba go wykorzystywać w całość, może trwać nawet 36 miesięcy. Jest on możliwy do wykorzystania tylko do czasu, aż dziecko skończy 6 lat. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, czas ten wydłuża się do 18 lat. Warto jednak pamiętać, że jeden rodzic nie może wykorzystać pełnych 36 miesięcy. Jeden miesiąc musi być przeznaczony dla drugiego rodzica. Istnieje możliwość sprawowania opieki przez oboje rodziców jednocześnie.
Kto może ubiegać się o zasiłek w okresie urlopu wychowawczego?
O zasiłek może ubiegać się osoba, która nie pobiera innych świadczeń, dziecko nie uczęszcza do żłobka lub przedszkola a ona sama nie wróciła do wykonywania pracy zarobkowej. Warto wspomnieć, że zasiłek na rok 2021 wynosi 400 zł miesięcznie.
Poprzednia
Następna