iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Czy warto inwestować w oświetlenie LED?

Jeśli chce się zaoszczędzić trochę prądu, warto zacząć od wyboru odpowiednich żarówek. Najnowocześniejsza jest żarówka LED.

Coraz mocniej kładzie się obecnie nacisk na oszczędność. Nie tylko wody ale także prądu. By być eko w tym temacie warto wybrać odpowiednie oświetlenie, które nie tylko nie będzie pobierać zbędnej energii, ale również pozwoli na zaoszczędzenie paru groszy. Rynek żarówek jest coraz większy, a najnowocześniejsze są żarówki LED, które jak zapewniają producenci są bardziej ekologiczne niż żarówki energooszczędne.

 

Nie ulega wątpliwości, że jeśli chce się być bardziej eko należy wybrać żarówki LED, które do niedawna służyły jedynie jako dodatkowe źródło światła, najczęściej dekoracyjne. Dzisiaj ta technologia wykorzystywana jest w wielu miejscach jako główne źródło światła i nie tylko w domach. Żarówka LED jest uznawana jako najlepsze rozwiązanie ekologiczne jeśli chodzi o światło, ponieważ przy użyciu niskiego poboru energii można wykorzystać z niej maksymalną moc. Koszt samych ledowych żarówek jest co prawda wysoki, jednak po dłuższym stosowaniu inwestycja się zwróci. O tym, czy żarówka jest energooszczędna decyduje użyta technologia. W przypadku doboru odpowiedniej energii mogą one pobierać nawet 10 razy mniej prądu niż klasyczne żarówki.

 

Koniec z watami!

W przypadku oświetlenia tradycyjnego jego moc liczy się w watach, natomiast jeśli chodzi o nowsze, ledowe żarówki w grę wchodzą lumeny (lm). To miara strumienia świetlnego. Im więcej lumenów posiada żarówka tym większe może wytworzyć światło. Niektórzy producenci nowoczesnych żarówek sprawnie nabierają klientów, i na etykiecie zamieszczają tylko wartość lumenów, nie przeliczając tego na waty. Warto więc zapoznać się z przelicznikiem, by po zakupie i zamontowaniu żarówki nie być rozczarowanym.

  • 60W = 806 lm
  • 75W = 1055 lm
  • 100W = 1521 lm
  • 150W=2452 lm
  • 200W= 3452 lmpasek reklama


Czytaj również


WALBET


OKNA MARCINKOWSKI

Materiały Budowlane Chodorowski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę