iGostyn.pl reklamy
Ciekawostki

Czy warto skorzystać z diety wegetariańskiej?

Dieta wegetariańska wyklucza mięso ssaków, ptaków i ryb. Nie oznacza to jednak, że brakuje w niej białka, które pozyskiwane jest z roślin.

 

Dieta wegetariańska w głównej mierze opiera się na produktach pochodzenia roślinnego. Jest to jeden ze zdrowszych sposobów odżywiania, ponieważ spożywane potrawy są bogate w witaminy, błonnik, minerały czy zdrowe tłuszcze roślinne. Białko pozyskiwane jest z nabiału, jaj, nasion roślin strączkowych i ich przetworów: 

  • jogurty (grecki, naturalny, sojowy)
  • sery (wiejski, twaróg, żółty, mozzarella, cheddar)
  • nasiona roślin strączkowych (soczewica, fasola, ciecierzyca, edamame, fasolka szparagowa, bób, groszek zielony, groch czy soja)
  • jajka
  • mleko i napoje roślinne (zwłaszcza napoje sojowe)
  • orzechy i nasiona
  • makarony pełnoziarniste, z nasion roślin strączkowych, kasze czy komosa ryżowa

 

Warto zaznaczyć, że to właśnie białko jest odpowiedzialne za procesy odpornościowe, rozwój mięśni, zdrowie, tworzenie i budowę komórek, transport tlenu oraz wiele innych procesów, niezwykle ważnych w naszym organizmie. Kolejnym ważnym czynnikiem postulowanym przez dietetyków jest fakt, że sposób odżywiania oparty na produktach roślinnych zmniejsza ryzyko powstawania wielu chorób. Co więcej, pozwala także na pozbycie się zbędnych kilogramów. Wyeliminowanie mięsa z diety przyczynia się również do spadku cholesterolu.

Oczywiście samemu trudno jest przygotować dietę wegetariańską z optymalną ilością białka i witamin. Właśnie dlatego 5 Posiłków Dziennie oferuje gotowe dania, które dodatkowo można samemu dopasować do własnych kulinarnych upodobań.

 

Źródło: *Artykuł sponsorowanypasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę