iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Czym ogrzewać wodę latem?

Latem, kiedy nie używamy już centralnego ogrzewania, potrzebujemy alternatywnego sposobu grzania wody użytkowej. Co mamy do wyboru?

Bojler elektryczny

Najczęściej w naszych domach stosowany jest elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody. Taki bojler gromadzi w zbiorniku ogrzewaną wodę, ważny jest więc w tym przypadku dobór jego odpowiedniej wielkości, aby mógł dostarczyć ciepłą wodę dla całej rodziny. Nie jest on jednak najtańszym rozwiązaniem.  

Inną możliwością wśród elektrycznego ogrzewania wody jest podgrzewacz przepływowy, który nie magazynuje ciepłej wody, ale podgrzewa na bieżąco jej potrzebną w danej chwili ilość. 

Kolektory słoneczne

W przypadku kolektorów do ogrzewania wody wykorzystywana jest energia ze słońca. Uznawane są za ekologiczne rozwiązanie. Sam zakup i instalacja kolektorów słonecznych nie są najtańszym rozwiązaniem, można jednak spróbować pozyskać na nie dofinansowanie. Latem kolektory powinny zapewnić prawie w 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Podgrzewanie wody przy wykorzystaniu centralnego ogrzewania

W wielu przypadkach ludzie decydują się korzystać z pieca latem do ogrzania wody. Oprócz czasochłonnego rozpalania kotła, zapewniania paliwa trzeba wziąć pod uwagę także to, że część ciepła i tak zostanie oddana do instalacji co nie będzie korzystne w przypadku upałów. 

Podgrzewacze gazowe

Są tańsze w użytkowaniu niż podgrzewacze elektryczne. Również w tym przypadku mamy do czynienia z dwoma wariantami - pojemnościowym lub przepływowym. Niewątpliwą wadą takie rozwiązania jest konieczność posiadania instalacji gazowej. Warto dodać, że nie powinny być instalowane w miejscach, w których stale przebywają ludzie. Często wybierane są na to łazienki czy kuchnie. Chociaż nowoczesne tego typu urządzenia są bezpieczne, warto zabezpieczyć się w czujnik czadu.

Pompy ciepła

Coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła dedykowane wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia te czerpią ciepło z powietrza wewnętrznego lub zewnętrznego. 

 
pasek reklama


Czytaj również


WALBET


OKNA MARCINKOWSKI

Materiały Budowlane Chodorowski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę