iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Deszczówka pozwoli zaoszczędzić

Coraz więcej osób dostrzega zaletę gromadzenia wody deszczowej. Zwłaszcza obecnie, w czasie panującej suszy, braku opadów i apeli o ograniczenie użytkowania wody dostarczanej z sieci wodociągowej. Deszczówka będzie nie tylko rozwiązaniem przydatnym w momencie wprowadzania ograniczeń, ale i pozwoli zaoszczędzić na rachunkach.

W 2020 i 2021 roku prowadzono nabór w ramach rządowego Programu Priorytetowego „Moja Woda”. Program ten miał za zadanie łagodzenie skutków suszy przez budowę przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę. Mieszkańcy mogli w jego ramach otrzymać do 5 tys. zł na inwestycje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe. Niestety mimo zapowiadanej na kolejne lata kontynuacji programu w tym roku nie prowadzono naboru.

 

Jak można gromadzić wodę deszczową?

 

Wbrew pozorom gromadzenie deszczówki nie musi być skomplikowane. Wystarczy połączyć rurę spustową rynny ze zbiornikiem na wodę. Co do samego zbiornika - powinien być wykonany z trwałego, odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa. Warto podczas zakupu zwrócić uwagę na to, czy jest odporny na mróz. Należy również pamiętać o opróżnieniu zbiornika na zimę. Na rynku są dostępne różne modele - począwszy od tych prostych, poprzez te o bardziej designerskim wyglądzie.

 

Standardowo wybierane są pojemniki o pojemności 250-350 litrów. Niektórzy decydują się na dwa mniejsze zbiorniki ustawione obok siebie, inny wybierają większe, np. na 500 litrów.  Pojemnik powinien zawierać pokrywę, która zabezpieczy wodę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Dobrze, aby posiadał rozwiązanie umożliwiające podłączenie do niego węża ogrodowego, co ułatwi korzystanie z deszczówki. 

 

 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


OKNA MARCINKOWSKI

Materiały Budowlane Chodorowski

Kostka brukowa Gostyń


POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę