W 2020 i 2021 roku prowadzono nabór w ramach rządowego Programu Priorytetowego „Moja Woda”. Program ten miał za zadanie łagodzenie skutków suszy przez budowę przy domach instalacji zatrzymujących deszczówkę. Mieszkańcy mogli w jego ramach otrzymać do 5 tys. zł na inwestycje zatrzymujące wody opadowe i roztopowe. Niestety mimo zapowiadanej na kolejne lata kontynuacji programu w tym roku nie prowadzono naboru.
Wbrew pozorom gromadzenie deszczówki nie musi być skomplikowane. Wystarczy połączyć rurę spustową rynny ze zbiornikiem na wodę. Co do samego zbiornika - powinien być wykonany z trwałego, odpornego na warunki atmosferyczne tworzywa. Warto podczas zakupu zwrócić uwagę na to, czy jest odporny na mróz. Należy również pamiętać o opróżnieniu zbiornika na zimę. Na rynku są dostępne różne modele - począwszy od tych prostych, poprzez te o bardziej designerskim wyglądzie.
Standardowo wybierane są pojemniki o pojemności 250-350 litrów. Niektórzy decydują się na dwa mniejsze zbiorniki ustawione obok siebie, inny wybierają większe, np. na 500 litrów. Pojemnik powinien zawierać pokrywę, która zabezpieczy wodę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Dobrze, aby posiadał rozwiązanie umożliwiające podłączenie do niego węża ogrodowego, co ułatwi korzystanie z deszczówki.
Poprzednia
Następna