W jubileuszowej 15 edycji obchodzonej w 2020 r. nasi partnerzy – przedsiębiorcy, samorządy i organizacje, prześcigając się w pomysłach na uatrakcyjnienie oferty, zaplanowali ponad 80 wydarzeń, które miały się odbyć w 11 jesiennych weekendów od września do listopada. Organizatorzy zachęcali do udziału w zawodach wędkarskich, spływach kajakowych czy rajdach rowerowych. Proponowali zakończenie tygodnia kolacją rybną lub weekendową przejażdżką bryczką, spacerem z ornitologiem. W tym wyjątkowym roku turyści szukali mniej zatłoczonych obszarów. Dolina Baryczy przy ładnej pogodzie i przestrzeni jaką zapewnia przyroda stała się idealnym miejscem na weekendowy wypoczynek.
Koordynatorem jesiennego cyklu jest Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, które podjęło wszelkie starania by goście Dni Karpia mieli bieżące informacje o organizowanych wydarzeniach i obowiązujących warunkach sanitarnych. Udoskonalono współtworzoną na bieżąco przez organizatorów stronę internetową, a także rozdystrybuowano dzięki współpracy z organizatorami i licznymi partnerami, w tym Piekarnią Familijna, ponad 40 000 sztuk plakato-informatora.
Koniec października i listopad zbiegł się z nasileniem epidemii i zaostrzeniem reżimu sanitarnego. Ogłaszane obostrzenia w piątki nie dały niekiedy możliwości opracowania szybkiego wariantu zmiany formuły wydarzenia, dlatego pomimo rezerwacji i wykupionych ofert niektóre imprezy musiały zostać z dnia na dzień odwołane. Nie odbyło się 34 z 83 wydarzeń, w tym 11 kolacji ryba do syta. Z wydarzeń plenerowych odbyła się tylko jedna organizowana przez podmiot komercyjny – Gospodarstwo Rybackie Milicz. Cieszyła się sporym zainteresowaniem i otrzymała wiele pozytywnych opinii, a obecny na wydarzeniu nadzór sanitarny, pochwalił spełnienie wymogów sanitarnych. Część wydarzeń aktywnych została również odwołana z powodu rezygnacji gości kierujących się prognozami pogody.
Odbyło się 49 wydarzeń, których 31 % uczestników na podstawie biletów lub bonów wzięli udział w NAGRODObraniu. Za pozostawienie opinii uczestnicy otrzymywali okolicznościowe: koszulki, kubki, magnesy, unikatowe fartuszki czy torby z kolorowymi rybami, ale także produkty regionalne takie jak: pachnące jabłka i soki z gospodarstw sadowniczych „Dziekan” i „Pochodyła”; zestawy soków kiszonych od Michała Sznajdra; piękne bukiety z suszonych kwiatów od Byliny i susz roślinny pp Lesiaków; przetwory z karpia z Karczmy Rybnej „Ruda Żmigrodzka” oraz Zajazdu „Głowaczówka”; oleje, mąki i musy od „Oleowity”; napoje malinowe „Z Chaty Łaniaków”, pachnące miody z gospodarstwa pasiecznego „Gucio”, smakowitą owocową Nachmieloną browaru Nepomucen a także bony na pieczywo od Piekarni GS Przygodzice i aromatyczne powidła od Gospodarstwa Elwiry Romańczyk – Gracz. W tym roku po raz pierwszy Gospodarstwa rybackie z Możdżanowa, Milicza, Stawczyka oraz Rudy Żmigrodzkiej proponowały talony na odbiór świeżych karpi. Uczestnicy kolacji mieli również dodatkową możliwość wylosowania na wydarzeniu atrakcyjnych pakietów w tym specjalnie ważonego piwa CARPIO z browaru Nepomucen, można też było wygrać voucher na kolację we dwoje czy skorzystać z noclegu w jednym z klimatycznych hoteli. Wydarzeniem towarzyszącym był również konkurs z atrakcyjnymi nagrodami dla odwiedzjących Dolinę Baryczy kolorowym szlakiem karpia. Pakiety z nagrodami były rozsyłane lub dostarczane do wskazanych punktów we Wrocławiu, Twardogórze Żmigrodzie czy Antoninie. Wielu uczestników zdecydowało się też na odbiór w biurze co było dodatkową okazją do podzielenia się entuzjastycznymi często bardzo dobrymi wrażeniami.
Odpowiadający na ankiety oceniali wydarzenie – ich opinie w sposób zanonimizowany przekazane zostaną poszczególnym organizatorom po to, by mogli poprawić ewentualne braki i cieszyć się pozytywnymi opiniami. Na podstawie zgromadzonych informacji koordynator uzyskuje wiedzę na temat skuteczności promocji – głównym źródłem informacji są informatory, plakat, przekaz osobisty uczestników, a także strona internetowa. Uzyskują też ważne dla organizatorów i partnerów informacje pozwalające jeszcze lepiej planować charakter wydarzeń tj. miejsce pochodzenia czy wiek uczestników. Cieszy nas to że ponad 57 % bierze udział po raz kolejny. Na podstawie opinii uczestników tworzony jest ranking wydarzeń, w tym najwyższe noty największej ilości uczestników otrzymały Rajd Rowerowy w ramach Europejskich Dni Ptaków oraz Rodzinne Zawody Wędkarskie na Góreczniku.
Pomimo jubileuszowej edycji ze względów epidemiologicznych Stowarzyszenie rezygnowało z organizacji corocznej uroczystej konferencja podsumowującej oraz konkursu kulinarnego Mistrz Karpia.
- Doświadczenia tegorocznej edycji Dni Karpia z początkiem kolejnego roku staną się punktem wyjścia do wypracowania w porozumieniu z partnerami kolejnej edycji Dni Karpia w Dolinie Baryczy. Tylko wspólnymi siłami i dzięki spójnej ofercie możemy przekonać turystów, że Dolina Baryczy to obszar bezpieczny, oferujący unikatową przyrodę, wyjątkowe atrakcje i z pewnością mniej zatłoczony niż dolnośląskie góry - mówi Anna Urbańczyk z Partnerstwa dla Doliny Baryczy.
Poprzednia
Następna