iGostyn.pl reklamy
Ciekawostki

Dni Pola w Sielinku

Ponad 800 odmian roślin uprawnych, 18 hektarów terenu, setki zwierząt, najnowocześniejsze rozwiązania w rolnictwie, występy regionalnych zespołów, rękodzieło, degustacje czy historyczny sprzęt rolniczy - to wszystko, a nawet wiele więcej, czeka na osoby, które już 3-5 czerwca pojawią się w Sielinku, koło Opalenicy, na IV Krajowych Dniach Pola organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

– Krajowe Dni Pola będą największym wydarzeniem w historii organizowanym przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Jesteśmy szczęśliwi, że ta impreza będzie mogła odbyć się w Sielinku i z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Oficjalne otwarcie wydarzenia będzie miało miejsce w sobotę o godzinie 10. Aby ułatwić poruszanie się po miejscu imprezy, cały teren Krajowych Dni Pola został podzielony na kilka stref tematycznych.

Jedną z najważniejszych stref podczas Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 będzie Strefa Poletek Demonstracyjnych. Na ponad 18 hektarach terenów wszyscy odwiedzający będą mogli zobaczyć ponad 800 odmian roślin uprawnych.

– Zademonstrujemy kolekcję odmian rzepaku, zbóż ozimych i jarych, szeroką gamę kolekcji odmian roślin strączkowych, w tym między innymi łubinów, grochów, bobu oraz roślin niszowych jak wyka, seradela, facelia, rzodkiew, gorczyca, lnianka ozima i jara. Tych roślin na poletkach będzie wiele i będzie można się zapoznać z technologią ich uprawy – mówi Łukasz Kuleczka, koordynator Strefy Poletek Demonstracyjnych.

I dodaje: – Podczas Krajowych Dni Pola w Strefie Poletek Demonstracyjnych przygotowaliśmy wiele pokazów o różnorodnej tematyce. We współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Przyrodniczego omówiona zostanie odkrywka glebowa oraz wpływ różnych systemów uprawy roli, takich jak system międzyorkowy, system uproszczony czy system strip trill w uprawie pszenicy ozimej, słonecznika, kukurydzy i buraka cukrowego. Planujemy także pokazy maszyn wielu firm, przeznaczonych zarówno dla dużych, jak i małych gospodarstw.

Przy poletkach demonstracyjnych będą znajdowały się zarówno stoiska Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, partnerów wydarzenia oraz firm nasiennych.

Głównym hasłem Krajowych Dni Pola w Sielinku jest „Rolnictwo innowacyjne”. Specjalnie dla odwiedzających zostanie przygotowana Strefa Innowacji, w której w praktyce będzie można przekonać się, jak wygląda nowoczesne rolnictwo.

– W Strefie Innowacji odwiedzający będą mogli zapoznać się z nowoczesnymi technologiami, porozmawiać z ekspertami, ale przede wszystkim zaczerpnąć inspiracji, by te najnowsze technologie wprowadzać do własnych gospodarstw rolnych – mówi Eliza Lubiatowska-Krysiak, koordynator Strefy Innowacji.

Podczas wydarzenia odwiedzający będą mogli być świadkami pokazów najnowocześniejszych narzędzi stosowanych w rolnictwie. Zademonstrowane zostaną przykłady wykorzystania robotów i dronów, a także aplikacji eDWIN, wspierającej rolników w zarządzaniu gospodarstwem. Prezentacje obejmą także temat rolnictwa precyzyjnego oraz sztucznej inteligencji.

– Jednym z popularnych dzisiaj tematów jest sztuczna inteligencja. W Strefie Innowacji na IV Krajowych Dniach Pola zostanie otwarte przyszłe Centrum Testowania Sztucznej Inteligencji w Rolnictwie. Będzie to wydarzenie na skalę europejską, ponieważ WODR jest partnerem projektu AgrifoodTEF i będziemy mieli w Sielinku poletka testowe – mówi Maciej Zacharczuk, koordynator Strefy Innowacji.

Nieodłączną częścią IV Krajowych Dni Pola Sielinko 2023 będzie IV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych. To wyjątkowe wydarzenie jest nowością w przebiegu Krajowych Dni Pola, które do tej pory nie uwzględniały oceny zwierząt.

– Odwiedzający będą mogli zobaczyć różne gatunki zwierząt hodowlanych, które można spotkać na polskich wsiach. To dla nich szansa dowiedzenia się, w jaki sposób przebiega fachowa ocena zwierząt i co decyduje o wyborze tego najpiękniejszego okazu podczas wystawy – mówi Wioleta Barczak, koordynator IV Regionalnej Wystawy Zwierząt Hodowlanych.

Wystawa zwierząt w Sielinku będzie okazją do zaprezentowania najlepszych zwierząt hodowlanych z całej Polski z grup: bydło mięsne, bydło mleczne, konie oraz króliki. Spośród grup zwierząt gospodarskich zostaną wyłonione czempiony i wiceczempiony w poszczególnych kategoriach (wiekowych i ras). Najlepsze okazy będą walczyły o tytuł Superczempiona Wystawy.

Podczas wydarzenia odwiedzający zobaczą pokazy fittingu, wycenę bydła mięsnego, strzyżenie owiec oraz pokazy konne. Widzowie będą mieli okazję podziwiać ponad 400 zwierząt, które stanowią dużą atrakcję dla rodzin z dziećmi.

W Strefie Rozwoju Obszarów Wiejskich na gości czekać będzie mnóstwo atrakcji, w tym ogródek ziołowo-kwiatowy, stoiska z regionalnymi produktami, różnorodne warsztaty, występy zespołów muzycznych, konkursy i wiele innych niespodzianek przygotowanych dla dzieci i dorosłych.

IV Krajowe Dni Pola Sielinko 2023 to doskonała okazja, aby odkryć lokalną kulturę i tradycję z serca Wielkopolski. Odwiedzający będą mogli obserwować pokazy tkactwa wiejskiego, robienia świec z wosku czy wyrobu białej kiełbasy. To wszystko zostanie zaprezentowane wspólnie z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

– Wartością Strefy jest to, że można wziąć aktywny udział w zajęciach. Są to warsztaty związane z wykonywaniem biżuterii, wyplataniem przedmiotów ze słomy i wikliny, a także zajęcia, których już dzisiaj nie praktykujemy, czyli ręczne młócenie zboża, stare metody prania czy ubijanie masła – opowiada Aldona Jankowska, koordynator Strefy Rozwoju Obszarów Wiejskich. Podczas wydarzenia nie zabraknie również Kół Gospodyń Wiejskich.

Odwiedzający będą mogli wybrać się w podróż w czasie, za sprawą wystawy starodawnych maszyn rolniczych z Muzeum w Szreniawie. Do dyspozycji odwiedzających będzie również ekspozycja poświęcona historii rzemiosła rzeźnickiego i przemysłu mięsnego w Muzeum Gospodarski Mięsnej.

Ponadto, do dyspozycji odwiedzających będzie ogródek ziołowo-kwiatowy, w którym znajduje się ponad 100 różnych gatunków roślin. Spacer po ogródku w Sielinku z pewnością zwróci uwagę gości na niezwykle ważną rolę, jaką pełnią tradycyjne ogródki wiejskie. To przede wszystkim zachowanie różnorodności kulturowej i przyrodniczej oraz możliwość wykorzystania rosnących tutaj roślin w kuchni, apteczce domowej i życiu codziennym. O tym wszystkim opowiedzą doradcy, którzy będą czekać na odwiedzających na specjalnym stoisku, zapraszając do degustacji herbat ziołowych.

Tuż obok Strefy Rozwoju Obszarów Wiejskich stanie scena, na której odbywać się będą występy wokalne i taneczne. W Strefie pojawi się również wiejski plac zabaw, czyli interaktywne stanowisko z tradycyjnymi zabawkami, takimi jak konik na biegunach, klocki drewniane czy ludowe figurki.

Na Krajowych Dniach Pola pojawi się również Strefa Energii dla Rolnictwa, w której zainteresowani będą mogli uzyskać wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii, biogazu czy zielonego wodoru.

Wszyscy chętni będą mieli okazję do zapoznania się z ofertami firm, instytucji i organizacji zaopatrujących polskie rolnictwo w nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne. Dodatkowo, będą możliwość porozmawiania z ekspertami o energii stosowanej w gospodarstwach rolnych.

W Strefie Ogrodnictwa zainteresowani będą mogli zapoznać się z innowacyjnymi technologiami produkcji owoców, warzyw oraz roślin ozdobnych.

– Producenci owoców, roślin ozdobnych i warzyw uprawianych w gruncie lub pod osłonami będą mogli zapoznać się z szeroką ofertą firm. Również rolnicy poszukujący alternatywnych źródeł dochodu na pewno znajdą coś interesującego dla siebie – mówi Stanisław Zabarski, koordynator Strefy Ogrodnictwa.

W strefie Wielkopolskich Targów Rolniczych odwiedzający będą mogli poznać oferty firm branżowych, porozmawiać z fachowcami instytucji rolniczych, zakupić produkty na kiermaszach ogrodniczo-handlowych i doświadczyć różnego rodzaju rozrywki w dedykowanych strefach.

Na terenie zostanie zaprezentowana szeroka oferta ponad 150 firm działających w branży rolniczej oraz na rzecz rolnictwa. Jej elementem będzie ekspozycja maszyn rolniczych oraz nowoczesnego sprzętu do pracy w gospodarstwie.

W Strefie Doradztwa i Instytutów będzie można zapoznać się z działalnością wszystkich szesnastu wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego. Doradcy będą udzielali informacji oraz doradzą w zakresie produkcji rolnej czy dopłat. Rolnicy będą mogli również zapoznać się z materiałami informacyjnymi i filmami, a także obejrzeć zastosowanie nowoczesnych urządzeń, takich jak dron, analizator ziarna oraz minikombajn do pobierania próbek z łanu i szacowania plonu.

W strefie zaprezentuje się również kilkanaście instytutów naukowych z całego kraju. Będzie można zobaczyć na zdjęciach lub pod mikroskopem sprawców najgroźniejszych chorób roślin rolniczych, odkryć tajniki hodowli jedwabnika morwowego, dowiedzieć się o zarybianiu jezior węgorzem oraz poznać wiele innych faktów naukowych z branży rolniczej.

Na Krajowych Dniach Pola w Sielinku będzie również tzw. Fyrtel Samorządowy, w którym pojawią się przedstawiciele kilkunastu samorządów. Na ich stoiskach będzie można zapoznać się z ofertą turystyczną danego samorządu oraz jego atrakcjami.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


mag-bull

ubojnia gola

KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

zamów reklamę