iGostyn.pl reklamy
Z powiatu

Dobre wieści na temat budowy obwodnicy Gostynia i Piasków!

Zdjęcie: Archiwum
Budowa obwodnicy Gostynia i Piasków na drodze krajowej nr 12 była tematem spotkania, które odbyło się w czwartek 20 maja w Warszawie.

W spotkaniu udział wzięli Tomasz Tomala - szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, Jarosław Waszkiewicz - dyrektor Departamentu Dróg Publicznych, senator Wojciech Ziemniak, starosta gostyński Robert Marcinkowski, burmistrz Gostynia Jerzy Kulak oraz wójt Piasków Wiesław Glapka.

- Ta szczególnie ważna dla Gostynia, Piasków i całego powiatu gostyńskiego inwestycja znalazła się w rządowym programie budowy 100 obwodnic. Poznański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczął już konkretne działania. Na ogłoszony przetarg wpłynęło 5 ofert - informuje Joanna Jakubiak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Najniższą na kwotę 246 832 635,59 zł złożyło Konsorcjum firm Mirbud (lider) i Kobylarnia (partner). Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy z wykonawcą. Inwestycja planowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj. Pierwszy okres po podpisaniu umowy to czas na prace projektowe. Między innymi o nich rozmawiano podczas spotkania w Warszawie. - Samorządowcy zwracali uwagi na możliwość wykorzystania dróg serwisowych, które powstaną w ramach inwestycji jako szlaków pieszo-rowerowych. Być może zapewnienie dostępu do nieruchomości gruntowych, przy których będzie przebiegać obwodnica, pozwoli na realizację tego postulatu. Zwracano również uwagę na kwestie środowiskowe i krajobrazowe. Obwodnica będzie przebiegać prze tereny tzw. Szwajcarii godurowskiej czy lasów w okolicach Starego Gostynia. Prośbą samorządowców była jak najmniejsza ingerencja w walory krajobrazowe oraz jak najlepsze zabezpieczenie znajdujących się w pobliżu stref ochrony ujęć wody. Kolejnym tematem spotkania było połączenie dwóch obwodnic (drogi wojewódzkiej nr 434 i drogi krajowej nr 12) za rondem, które powstanie na wysokości Drzęczewa II. Kilkaset metrów dalej planowana jest przez GDDKiA budowa węzła krajowej „dwunastki”, który docelowo powinien połączyć się z drogą 434. Ta sprawa zostanie poruszona jeszcze na odrębnym spotkaniu z przedstawicielami władz województwa wielkopolskiego - stwierdza J. Jakubiak.

- Samorządowcy raz jeszcze podziękowali za to, że tak ważna i potrzebna inwestycja znalazła się w rządowym programie. Zadeklarowali jednocześnie pełne wsparcie i współpracę podczas jej realizacji - dodaje rzecznik.

Przypomnijmy, że - jak informuje poznański oddział GDDKiA - w ramach budowy obwodnicy Gostynia powstanie nowy odcinek drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości 17 km i przekroju jedna jezdnia po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz odcinkowo jeden kierunek poszerzony o drugi pas. 

Podstawowym celem budowy obwodnicy Gostynia jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 12. 

Źródło: Starostwo Powiatowe w GostyniuTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę