iGostyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Dodatek węglowy - 3 tys. zł dla gospodarstw domowych

Problemy z węglem to już codzienność. Jego cena jest powalająca, ludzie robią, co mogą, by kupić go jak najtaniej - próbują swego szczęścia na stronach internetowych PGG i Taurona, dzwonią do kopalń. W mediach społecznościowych powstają grupy, w których dzielą się swoimi sposobami na to, jak kupić węgiel. Jakiś czas temu rząd zapowiadał ustalenie maksymalnej ceny za tonę węgla w wysokości  996,60 zł. Prezydent podpisał już ustawę, ale projekt się nie sprawdził. Teraz przychodzi kolejna propozycja - dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł na zakup węgla dla gospodarstw domowych, których jest on głównym źródłem ogrzewania.

 

 

Co na razie wiadomo o tym pomyśle? Poniżej publikujemy treść informacji zamieszczonej przez Ministerstwo

 

Klimatu i Środowiska.

 

 

Rada Ministrów, 19 lipca 2022 r., przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym, który wesprze gospodarstwa domowe przed narastającym wzrostem cen węgla. Wsparcie finansowe w wysokości 3 000 zł wspomoże budżety domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub węglopochodne.

 

- Naszym zadaniem jest z jednej strony zabezpieczyć odpowiednią ilość węgla na zbliżający się sezon grzewczy, a z drugiej strony chronić polskie rodziny przed znaczącym wzrostem cen energii. Zależy nam, aby węgiel w Polsce był dostępny w wystarczającej ilości i po akceptowalnej cenie, zarówno ten wydobywany w naszych kopalniach, jak i ten, który importujemy – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

 

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła, że dzięki zaproponowanym przepisom gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z jednorazowego dodatku węglowego, który wyniesie 3 tys. zł. Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.

 

- Zgodnie z projektem ustawy, aby otrzymać dodatek o wypłatę dodatku węglowego należy do 30 listopada 2022 r. złożyć wniosek do gminy. Ta natomiast będzie miała maksymalnie miesiąc na jego wypłatę. Co ważne, warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – wyjaśniła minister Moskwa.

 

Warto też dodać, że dodatek ma przysługiwać na konkretne gospodarstwo. Oznacza to, że jeśli dwie osoby z danego domu złożą taki wniosek, dodatek zostanie przyznany tylko jednej z nich - tej, która złoży wniosek jako pierwsza.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i ŚrodowiskaTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


WALBET


OKNA MARCINKOWSKI

Materiały Budowlane Chodorowski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę