iGostyn.pl reklamy
Poradnik

EKUZ a korzystanie ze świadczeń zdrowotnych za granicą

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Warto zadbać o to, by w razie choroby uznano twoje ubezpieczenie zdrowotne. Możesz to zrobić dzięki Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

EKUZ pozwala na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej (UE) i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Listę państw, które należą do UE lub EFTA, znajdziesz w sekcjach:  Jakie kraje należą do UE, Jakie kraje należą do EFTA tutaj. Nie każda usługa medyczna w tych krajach będzie dla ciebie bezpłatna. Zanim pójdziesz do lekarza za granicą – upewnij się, czy zapłacisz za usługę, której potrzebujesz. Sprawdź, na jakich zasadach możesz korzystać z usług medycznych oraz ile kosztuje leczenie w krajach UE i EFTA.

 

EKUZ wydawana jest bezpłatnie. Wystarczy złożyć wniosek. W jaki sposób można złożyć wniosek? Wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można złożyć na kilka sposobów - w oddziale NFZ, pocztą elektroniczną, przez ePUAP,  przez Internetowe Konto Pacjenta oraz pocztą tradycyjną. Rozpatrzenie wynosi do 5 dni, a w okresie wakacji i ferii zimowych do 10 dni.

 

Złożenie wniosku przez ePUAP nie wymaga wychodzenia z domu i jest proste. Wystarczy, wybrać jedną z opcji zawartych poniżej w punkcie pierwszym i dalej postępować zgodnie z podanymi etapami.

 

  1. Wejdź na stronę usługi odpowiedniej dla typu twojego wyjazdu:
  2. Kliknij Załatw sprawę.
  3. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
  4. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem na platformę ePUAP.
  5. Zaadresuj wniosek. Wybierz oddział wojewódzki NFZ w swoim miejscu zamieszkania.
  6. Wypełnij wniosek. 
  7. Jeśli masz dokumenty do dołączenia do wniosku – dodaj je jako załączniki.
  8. Kliknij Dalej, a potem Podpisz.
  9. Wyślij wniosek. Wyświetli się komunikat, że wniosek został wysłany. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
  10. Czekaj na gotową kartę.

 

Źródło: gov.plpasek reklama


Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę