Urząd pracy w ramach środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego może sfinansować koszty kursów, studiów podyplomowych bądź egzaminów, które potwierdzają zdobycie kwalifikacji lub uprawnień zawodowych. Ponadto finansowane są też badania lekarskie i psychologiczne. Maksymalna wysokość przyznawanych środków uzależniona jest od wielkości przedsiębiorstwa. W przypadku firmy, która zatrudnia mniej niż 10 pracowników, starosta może sfinansować 100% poniesionych kosztów, ale nie więcej niż do wysokości 300 procent przeciętnego wynagrodzenia. Pozostałe przedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości 80 proc. poniesionych kosztów, również do wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Środki przyznawane są na kształcenie pracodawców oraz pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Nie ma znaczenia rodzaj umowy o pracę i wymiar etatu.
Jak uzyskać środki?
Pracodawcy zainteresowani taką formą pomocy, powinni złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy. W takim wniosku trzeba podać dane firmy, wybraną formę podniesienia kwalifikacji oraz termin jej realizacji i całkowity koszt wydatków i wysokość wniesionego wkładu własnego. Trzeba też pamiętać o uwzględnieniu celu kształcenia.
Wnioski oraz szczegółowe informacje na ten temat zawarte są na stronie internetowej urzędu pracy, odpowiedniego dla danego terenu na którym mieści się firma. W 2020 roku na szkolenia najwięcej środków otrzymają województwo mazowieckie, a najmniej lubuskie.
Poprzednia
Następna