Wydarzenia

Gala finałowa "Wielkopolskiego Rolnika Roku"

Gala finałowa
W sobotę, 2 października, roku w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyła się jubileuszowa gala konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku” wraz z finałami XIX i XX edycji konkursu. Statuetkę Siewcy oraz nagrodę 10 tys. zł wręczyli Krzysztof Grabowski - wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak - przewodniczący Kapituły Konkursowej.

W ciągu 20 lat trwania konkursu, w którym uczestniczyło ponad 1300 rolników, nagrodę główną – statuetkę Siewcy, otrzymało 195 producentów rolnych. Do XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019 przystąpiło 35. gospodarstw rolnych z 22 powiatów województwa wielkopolskiego. Z kolei do XX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2020 zgłosiły się, aż 53. gospodarstwa z Wielkopolski.

- Wielkopolska to region nowoczesny, innowacyjny, z dobrze rozwiniętym rolnictwem. Rolnicy z Wielkopolski mają znaczący udział w krajowej produkcji trzody chlewnej, wołowiny, mleka, produkcji różnych płodów rolnych. Wielkopolskie rolnictwo korzysta z nowoczesnych technologii, rozwija się dzięki środkom unijnym, stosuje nowoczesne oraz ekologiczne metody produkcji by trafić do szerokiego grona odbiorców, a także by to co trafia na nasze stoły było jak najwyższej jakości. To właśnie w Wielkopolsce rolnicy wytwarzają największą globalną produkcję rolniczą i można ich uznać za najlepszych na świecie – mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

 

Powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i rekomendowała Zarządowi Województwa grupę 20. nominowanych i 10. laureatów z każdej edycji konkursu. Zarówno w XIX jak i XX edycji wyróżnieni rolnicy prezentowali wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiali troskę o środowisko naturalne. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, pszczelarstwo hodowla koni (jeździectwo i hipoterapia), hodowla ryb, grzybów, hodowla królików, grzybów i zielarstwo.

 

- Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera obszary wiejskie. Realizowane są rozmaite inicjatywy i programy dzięki którym modernizowane są sale wiejskie instytucje kultury, infrastruktura wodno-kanalizacyjna, nasadzane są drzewa, wspierany sektor pszczelarski i spółki wodne. Wiele milionów złotych trafiło na tereny wiejskie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz środków z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Dzięki temu wielkopolska wieś stale się rozwija – dodaje Wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

 

Część artystyczną finału rozpoczął występ zespołu Wokalnego Semplicze, który wykonał utwory o charakterze ludowym i folklorystycznym. Na zakończenie uroczystości wystąpiła Maryla Rodowicz, która swoimi przebojami zachwyciła i zabrała w muzyczną podróż.

 

Laureaci XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019

1. Dagmara i Daniel Skonieczni – Przybyłów, gm. Koło., powiat kolski.

2. Monika i Michał Cholewiccy – Siąszyce Trzecie, gm. Rychwał, powiat koniński.

3. Magdalena Najdek – Mnichy, gm. Międzychód, powiat międzychodzki.

4. Grażyna i Paweł Leńscy – Strzyżew, gm. Sieroszewice, powiat ostrowski.

5. Anna i Marek Golanowski – Kraszewice, gm. Kraszewice, powiat ostrzeszowski.

6. Teresa i Krzysztof Bardeccy – Moraczewo, gm. Rydzyna, powiat leszczyński.

7. Aleksandra i Krzysztof Grzechowie – Zawady, gm. Ryczywół, powiat obornicki.

8. Anna i Tomasz Szwarcowie – Poświętno, gm. Przemęt, powiat wolsztyński.

9. Dorota i Roman Dłudzy – Gniewkowo, gm. Kiszkowo, powiat gnieźnieński.

10. Krzysztof Kaszkowiak – Gorzycko Stare, gm. Międzychód, powiat międzychodzki.

 

Laureaci XX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2020

1. Grażyna i Jan Noskowscy, Brzezie, gm. Pleszew, powiat pleszewski.

2. Urszula i Krzysztof Słowińscy  Ląd, gm. Lądek, powiat słupecki.

3. Adam Warnke, Gajewo, gm. Czarnków, powiat czarnkowsko- trzcianecki,

4. Remigiusz i Katarzyna Ostrowiczowie, Bukownica, gm. Grabów nad Prosną, powiat ostrzeszowski.

5. Sławomir Dobrowolski, Leszek Dobrowolski, Mochy, gm. Przemęt, powiat wolsztyński.

6. Piotr Lis, Ociąż, gm. Nowe Skalmierzyce, powiat ostrowski.

7. Grzegorz i Katarzyna Naparty, Pacholewo, gm. Oborniki, powiat obornicki.

8. Joanna i Mirosław Szymczakowie, Sulęcin, gm. Pleszew, powiat pleszewski.

9. Maria i Sławomir Rudniccy, Baby, gm. Odolanów, powiat ostrowski.

10. Jan i Wioletta Szmidtowie, Biskupie, gm. Ślesin, powiat koniński.

:






Czytaj również

mag-bull
KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ
ubojnia gola
POLUB NAS NA FACEBOOKU

zamów reklamę