iGostyn.pl reklamy
Z gminy

Goście z Saksonii z wizytą w Gostyniu

Zdjęcie: gostyn.pl

Delegacja Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii (DPG Sachsen), mającego swą siedzibę w Dreźnie, złożyła krótką roboczą wizytę w Gostyniu.

Przewodniczył jej wiceprezes zarządu Michael Zimmermann. Niewątpliwym magnesem przyciągającym do Gostynia był koncert Festiwalu "Musica Sacromontana", ale pobyt był doskonałą okazją do rozmów o możliwościach poszerzenia współpracy. Woli do tego nie brakuje po obu stronach.


Wizyta rozpoczęła się w sobotnie południe 7 października 2023 roku od spotkania z burmistrzem Gostynia Jerzym Kulakiem. Goście z Saksonii zapoznali się z aktualnymi priorytetami gminnego samorządu, a także opowiedzieli o swojej aktywności społecznej w DPG Sachsen. Większość członków delegacji to osoby aktywne zawodowo, na pracę w Towarzystwie poświęcają zatem swój wolny czas, ale mają mnóstwo pasji do działania. Deszczowe popołudnie ograniczyło możliwości pokazania gościom miasta, ale zwiedzili barokową bazylikę świętogórską, po której przewodnikiem był Robert Czub, dyrektor Muzeum. Potem delegacja udała się na cmentarz, gdzie pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Gostyńskiej złożyła bukiet kwiatów, oddając hołd między innymi 30 rozstrzelanym przez Niemców w 1939 roku mieszkańcom miasta i okolic.
Podczas rozmowy - z udziałem Roberta Czuba oraz Tomasza Bartona, dyrektora GOK "Hutnik" - poświęconej kontaktom w dziedzinie szeroko pojętej kultury, wskazano na zupełnie nowe możliwości współpracy - m.in. w dziedzinie historii i muzyki. Zaznaczono jednocześnie, że niezbędne jest poszukiwanie zewnętrznych źródeł finansowania.


Wieczór goście z Saksonii spędzili w towarzystwie... "Czterech Mozartów" w bazylice na Świętej Górze. Taki tytuł nosił sobotni koncert w ramach Festiwalu Muzyki Oratoryjnej "Musica Sacromontana". Po duchowej uczcie delegacja miała okazję spotkać się z muzykami z Ukrainy, a także z organizatorami festiwalu.


Ostatnim punktem wizyty w Gostyniu były odwiedziny w nowej siedzibie Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. Tutaj z delegacją spotkał się Krzysztof Marzec, prezes zarządu. Przedstawił gościom priorytety w bieżącej działalności SWPPG. Wspomniał o wieloletniej, bardzo dobrej współpracy z Izbą Rzemieślniczą w Dreźnie, ale dodał też, że nie wyklucza to poszerzenia grona partnerów - na przykład przy realizacji wizyt studyjnych dla przedstawicieli sektora małych i średnich przedsiębiorstw, czy misji gospodarczych - zarówno monotematycznych, jak i wielobranżowych. SWPPG jest też zainteresowane m.in. wymianą doświadczeń w zakresie podejmowanych działań na rzecz integracji obcokrajowców, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach porównywalnych wielkością z Gostyniem.


Wśród członków delegacji DPG Sachsen byli tym razem reprezentanci Budziszyna i Görlitz. W toku spotkań partnerzy z Gostynia zadeklarowali zainteresowanie możliwością poszerzenia współpracy o miasta, które są mniejsze od stolicy Saksonii - Drezna, a położone są na obszarze działania DPG Sachsen. Zwłaszcza gdy w tych ośrodkach pojawia się zainteresowanie kontaktami z Gostyniem.

Źródło: gostyn.plpasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę