iGostyn.pl reklamy
Zdrowie

Gostyńska porodówka w zestawieniu NFZ

Wielkopolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia podsumował miniony rok pod względem porodów. Jak na tle całego województwa wypadła gostyńska porodówka? Czy kobiety chcą rodzić w naszym szpitalu? O tym w poniższym zestawieniu przygotowanym przez Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji WOW NFZ.

26 746 – tyle porodów sprawozdało w 2023 r. 31 szpitali w województwie wielkopolskim. To o 3 tys. mniej niż w 2022 r. Warto pamiętać, że wartości te nie są równoznaczne z liczbą urodzonych dzieci, ponieważ wśród porodów są także porody mnogie (np. urodzenia bliźniąt, trojaczków itd.).

Tradycyjnie najwięcej porodów odebranych zostało w najludniejszym subregionie poznańskim, gdzie dodatkowo znajduje się Ginekologiczno-Położniczy Szpital UM w Poznaniu. To jedna z największych porodówek w Polsce. Personel szpitala przy ul. Polnej odbiera co piąty poród w Wielkopolsce. W całym subregionie poznańskim znajduje się łącznie 13 porodówek, które sprawozdały 15 tys. porodów w 2023 r.

Na drugim miejscu pod tym względem jest subregion kaliski, gdzie odebranych zostało 5 tys. porodów. Działa w nim czwarta najczęściej wybierana przez kobiety porodówka w naszym województwie, znajdująca się w Szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim.

2,7 tys. porodów odebrano na oddziałach znajdujących się w subregionie leszczyńskim, a 2,4 tys. – w konińskim. Najmniej, bo ok. 1,7 tys. porodów odnotowano w ubiegłym roku w szpitalach subregionu pilskiego.

- Pośród powstających rankingów oddziałów porodowych, ten przygotowywany przez nas jest najbardziej miarodajny. Pokazuje rzeczywiste wybory przyszłych mam i to, które oddziały są przez nie obdarzane największym zaufaniem - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - W ostatnim zestawieniu widzimy, że szpitale sukcesywnie odbudowują się, osiągając stabilizację po pandemii COVID-19. Zmian na czołowych pozycjach w rankingu jest niewiele, choć są one znaczące, bo dotyczą m.in. podium. W miejscach, gdzie spadek liczby porodów jest największy i trudny do wytłumaczenia wyłącznie względami demograficznymi, warto poszukać innych przyczyn takiej sytuacji.

- Na wyróżnienie zasługuje oddział położniczo-ginekologiczny w Szpitalu Św. Rodziny, który jako jedyny w Poznaniu zanotował w ubiegłym roku wzrost liczby porodów. Urodziło w nim ponad 2 tys. kobiet, co jednocześnie stanowi drugi najlepszy wynik w Wielkopolsce. Gratulacje! Placówka ta ustępuje wyłącznie Ginekologiczno-Położniczemu Szpitalowi Klinicznemu przy ul. Polnej, który jest największym takim szpitalem w naszym województwie, a dodatkowo jedynym o najwyższym, III stopniu referencji, czyli zajmującym się najtrudniejszymi z medycznego punktu widzenia pacjentkami - komentuje prof. Ewa Wender-Ożegowska, konsultant wojewódzka w dziedzinie położnictwa i ginekologii. - Szpitale w Wielkopolsce starają się jak najlepiej dbać o kobiety w ciąży. W tym roku czekają nas kolejne wyzwania. Walczymy o zwiększenie liczby znieczuleń zewnątrzoponowych. Obecnie najwięcej wykonują ich dwa poznańskie szpitale: GPSK przy Polnej oraz Św. Rodziny, a także Szpital w Koninie.

 

Ranking 10. największych porodówek w Wielkopolsce w 2023 r.

Jak prezentuje się zestawienie szpitali najczęściej wybieranych przez przyszłe mamy w Wielkopolsce? Oto 10 placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów oraz informacje o miejscu zajętym przez nie w 2022 r.:

  1. Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UM w Poznaniu (5303 porodów) – za 2022 r. na 1. miejscu z liczbą 5857 porodów
  2. SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu (2055 porodów) – za 2022 r. na 3. miejscu z liczbą 1969 porodów
  3. Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu (1657 porodów) – za 2022 r. na 2. miejscu z liczbą 1979 porodów
  4. ZZOZ w Ostrowie Wielkopolskim (1561) – za 2022 r. na 4 miejscu z liczbą 1720 porodów
  5. Szpital Wojewódzki w Poznaniu (1267) – za 2022 r. na 5. miejscu z liczbą 1548 porodów
  6. Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie (1203) – za 2022 r. na 6 miejscu z liczbą 1546 porodów
  7. Wojewódzki Szpital Zespolony im. dr. Romana Ostrzyckiego w Koninie (1071) – za 2022 r. na 7. miejscu z liczbą 1200 porodów
  8. Pleszewskie Centrum Medyczne w Pleszewie (910) – za 2022 r. na 8. miejscu z liczbą 973 porodów
  9. Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie (909) – za 2022 r. na 9. miejscu z liczbą 965 porodów
  10. Szpital Specjalistyczny w Pile im. Stanisława Staszica (810) – za 2022 r. na 13. miejscu z liczbą 848 porodów

W porównaniu do zestawienia za 2022 r. w pierwszej dziesiątce szpitali zaszły tym razem niewielkie zmiany. Na podium zamieniły się ze sobą dwa poznańskie szpitale – SZOZ nad Matką i Dzieckiem oraz Szpital Miejski im. F. Raszei, a w czołówce, na 10. miejscu pojawił się Szpital Specjalistyczny w Pile, w 2022 r. będący na 13. miejscu. Tym samym z „10” wypadł zamykający ją w 2022 r. Szpital w Śremie. Za ubiegły rok znajduje się on na 12. miejscu. Całe zestawienie, wraz z podziałem na subregiony znajduje się na końcu informacji prasowej.

Warto zauważyć, że mimo ogólnokrajowej spadkowej tendencji liczby porodów – dwa szpitale w Wielkopolsce odebrały ich w 2023 r. więcej niż rok wcześniej. To SZOZ Nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, który w tym roku przekroczył 2 tys. porodów oraz Szpital w Szamotułach, który w rankingu za 2023 r. awansował z 29. na 19. miejsce względem roku 2022. Placówka powróciła do poziomu liczby odebranych porodów sprzed pandemii COVID-19. W latach 2021-22 notowała pod tym względem zdecydowanie niższe wartości niż wcześniej i obecnie.

 

Ile kobiet wyjechało, a ile przyjechało rodzić do​ Wielkopolski?

W zestawieniu liczby porodów za 2023 r. bardziej szczegółowo przyglądamy się wyjazdom związanym z porodami. Poza Wielkopolską odnotowano 1742 porody mieszkanek naszego województwa. Z kolei w Wielkopolsce kobiety mieszkające na co dzień w innych województwach rodziły 1 733 razy.

Przyszłe mamy, jeśli decydują się rodzić w innym województwie, najczęściej wybierają to sąsiednie. Dlatego w Wielkopolsce najczęściej rodziły mieszkanki województw: lubuskiego (409), dolnośląskiego (355) i łódzkiego (300). Natomiast Wielkopolanki najczęściej decydowały się na poród w szpitalach województw: kujawsko-pomorskiego (471), dolnośląskiego (285) i zachodniopomorskiego (262).

Tym razem sprawdziliśmy również, w których powiatach najwięcej przyszłych mam decyduje się na poród poza Wielkopolską i które województwa są najczęściej wybierane. W ujęciu procentowym poza naszym województwem rodziło w 2023 r. 46 proc. mieszkanek powiatu złotowskiego. Należy jednak podkreślić, że przez większą część roku zawieszona była działalność tamtejszej porodówki. Przyszłe mamy najczęściej wybierały więc poród w Pile lub szpitalach województwa zachodniopomorskiego (122), gdzie przeważnie rodziły w szpitalach w Wałczu lub Szczecinku. Popularnym kierunkiem wyjazdów było też województwo kujawsko-pomorskie (53) i szpitale w Więcborku oraz Bydgoszczy.

Na poród poza Wielkopolską decydowała się też ponad co piąta mieszkanka powiatów: kolskiego, pilskiego i rawickiego (w którym od dawna nie działa oddział położniczy). Kobiety z powiatu kolskiego rodziły wówczas w placówkach województwa łódzkiego – przeważnie w szpitalu w Łęczycy, i dwóch w Łodzi.

Przyszłe mamy z powiatu pilskiego najczęściej wyjeżdżały do województwa kujawsko-pomorskiego. Podobnie, jak w powiecie złotowskim – najpopularniejsze były wśród nich szpitale w Więcborku i Bydgoszczy. Kobiety z powiatu rawickiego wybierały natomiast województwo dolnośląskie i placówki w Szczepanowie, Trzebnicy lub Wrocławiu.

- Na podstawie naszej analizy widzimy, że często o decyzjach pacjentek nie decydują wyłącznie względy geograficzne, ale też chęć rodzenia w szpitalu o określonej renomie. Można dostrzec dwa problemy. Są powiaty, w których szpitalach działa oddział położniczy, a i tak wiele przyszłych mam decyduje się rodzić w innym miejscu. Są też takie, gdzie oddział w danym powiecie nie funkcjonuje, więc sąsiednie szpitale w Wielkopolsce powinny podjąć działania, żeby zachęcić kobiety do rodzenia w nich. W niektórych przypadkach tak się dzieje, ale są placówki wykazujące się tutaj mniejszą aktywnością - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

 

Liczba odebranych porodów w szpitalach w województwie wielkopolskim w latach 2022-2023 (uszeregowane według wyników za 2023 r.):

 

Subregion leszczyński:

Źródło: nfz-poznan.plTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę