iGostyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Ile będzie wynosić stawka za badanie techniczne samochodu osobowego? Padły propozycje

Stawka za badanie techniczne samochodu osobowego nie zmieniła się od 2004 roku i wynosi 99 zł. W tym roku może się to jednak zmienić. Wśród propozycji znalazła się kwota wynosząca nawet 505 zł, choć wydaje się ona mało prawdopodobna.

Obecna stawka nie odzwierciedla realiów gospodarczych. W 2004 roku płaca minimalna wynosiła 824 zł, a dziś jest ponad pięć razy wyższa, czyli 4 242 zł. Eksperci uważają, że podwyżka powinna być proporcjonalna do wzrostu płacy minimalnej, co oznaczałoby stawkę 505 zł. Właściciele stacji kontroli pojazdów proponują niższą stawkę, ale i ona jest znacząco wyższa niż obecna. Chcieliby, aby badanie techniczne kosztowało 246 zł.

Ostatecznie o wysokości podwyżki zdecyduje Ministerstwo Infrastruktury. Decyzja może zapaść jeszcze w tym roku. Mówi się, że zmiany mogłyby wejść w życie już w drugiej połowie 2024 r. Warto dodać, że Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów już od kilku lat informowała, że obecna stawka za badanie techniczne nie jest wystarczająca na pokrycie kosztów funkcjonowania stacji.

Za brak ważnego badania technicznego samochodu grozi mandat w wysokości od 1 500 do 5 000 zł. Kierowca może również stracić dowód rejestracyjny.
pasek reklama


Czytaj również


PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN


Motoinformator poradnik sieci gazet internetowych - FanPage
zamów reklamę