iGostyn.pl reklamy
Dla rolnika

Inspektorat Weterynarii walczy z ASF

Walka z Afrykańskim Pomorem Świń trwa w najlepsze. W związku z napływającymi nowymi zgłoszeniami o kolejnych zarażeniach ASF, rozszerzone zostają systemy ochronne przed zakaźną chorobą wirusową. W ostatnim czasie najwięcej działań podejmuje się w województwach: lubuskim oraz wielkopolskim.

W siedzibie Wielkopolskiej Izby Rolniczej 25 listopada 2019 roku odbyło się spotkanie WIR z łowczymi z poszczególnych okręgach z Wielkopolski. Na spotkaniu obecny był Tomasz Wielich, zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z Poznania. Potwierdzono, że w związku z rozprzestrzeniającą się chorobą Afrykańskiego Pomoru Świń, Komisja Europejska rozszerzyła tzw. żółtą strefę w Wielkopolsce na kolejne gminy: Wielichowo, Rakoniewice, Włoszakowice i Zbąszyn. Dodatkowo rozpoczęła się budowa muru na granicy wzdłuż województw: lubuskiego i wielkopolskiego. Dzięki temu zmniejszona zostanie migracja zwierząt i rozprzestrzenianie się choroby.

 

Sporo kontrowersji wzbudził zakaz polowań zbiorowych wprowadzony decyzją Krajowego Lekarza Weterynarii do momentu ukończenia budowy płotu. Ze względu na ten zakaz myśliwi byli zmuszeni do odwołania szeregu takich polowań, które miały odbyć się w czasie minionego weekendu. Zwrócono również uwagę na potrzebę przeszkolenia myśliwych z zasad bioasekuracji oraz pobierania próbek do badań. Wreszcie udało się uruchomić badania obecności wirusa w laboratorium Wojewódzkiej Inspekcji Weterynaryjnej, co skraca czas badania do około 24 godzin. Udało się również pozyskać chłodnie, które zostały zlokalizowane w gminach w strefie żółtej. Ponadto służby weterynaryjne planują wprowadzić zakaz wchodzenia do lasów za wyjątkiem określonych służb, co powinno wpłynąć na redukcję ryzyka rozniesienia wirusa przez osoby postronne.

 

Źródło: wir.gov.org.plTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


ubojnia gola

KOJS SKUP BYDŁA I TRZODY CHLEWNEJ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

zamów reklamę