Praca

Jak chronić się przed mobbingiem?

Jak chronić się przed mobbingiem?
Mobbing w pracy to nadal zjawisko powszechne. Mimo tego, że wiele firm szczyci się dobrym podejściem do pracownika, to nadal nie brakuje osób, które skarżą się na niewłaściwe zachowanie ze strony swoich pracodawców, bądź kolegów z pracy.

Mobbing powszechnie uznawany jest za zjawisko prześladowania pracownika przez szefa. Zdarza się również, że prześladowanie następuje ze strony kolegów z pracy. Jak mówi definicja w kodeksie pracy, mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika, które polegają na uporczywym i długotrwałym nękaniu i zastraszaniu, przez co może on mieć zaniżoną samoocenę. Często mobbing ma na celu ośmieszenie osoby lub jej poniżenie. Do takich zachowań należą np. głośne krytykowanie, izolowanie od reszty zespołu, publiczne wyśmiewanie, nękanie zarówno w kontakcie fizycznym jak i telefonicznie lub w innej postaci. Dodatkowo straszenie utratą pracy za popełnianie najdrobniejszych błędów.

 

Kiedy docinki kierowane pod naszym adresem są zbyt częste i sprawiają, że zaczynamy czuć się niekomfortowo, to warto rozejrzeć się, jak są traktowani nasi koledzy w miejscu pracy. Jeśli jesteśmy pewni, że nasz przełożony nie traktuje nas z należytym szacunkiem, dobrze jest podjąć próbę rozmowy z nim, albo z jego zwierzchnikiem. Zanim jednak udamy się po pomoc do kogoś innego, to dobrze jest mieć chociaż jeden dowód na próbę nękania. Najlepsze są wiadomości tekstowe, nagrania rozmów lub świadkowie.

 

Osoba decydująca się na spór z pracodawcą musi liczyć się z koniecznością wystąpienia na drogę prawną. Taka metoda może być długotrwała i kosztowna. Jednak wygrana może dać nam nie tylko odszkodowanie w postaci pieniędzy, ale przede wszystkim satysfakcję.

 

Gdy mobbingu dopuszcza się kolega z pracy, sytuacja jest podobna. Przy otwartej rozmowie z prześladowcą możemy zdecydować się na danie koledze drugiej szansy. Powiedzmy otwarcie, że nie podoba nam się takie zachowanie i jeśli ono się nie zmieni, będziemy musieli udać się do pracodawcy. Poczekajmy na rezultaty, jeśli nic nie dadzą, rozpocznijmy dodatkowe kroki.

 






Czytaj również


zamów reklamę