iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Jak otrzymać kolorowy lukier do pierników?

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wiele osób już w listopadzie zabiera się za pieczenie pierników. Ich zdobienie sprawia wiele radości, zwłaszcza dzieciom. Nie wszyscy chcą używać gotowych barwników, podpowiadamy więc, co możemy wykorzystać, aby zrobić kolorowy lukier.

Oczywiście podstawą wszystkich kolorów będzie cukier puder i woda. Właśnie z tych dwóch składników otrzymamy klasyczny, biały lukier. Poniżej podajemy pomysły na to, jak osiągnąć upragniony kolor.

 

Kolorowy lukier

 

  • ZIELONY LUKIER - użyj herbaty matcha. Sama herbata to dość duży wydatek, jednak w sklepach można znaleźć małe saszetki za kilka złotych, które spokojnie wystarczą na przygotowanie lukru. Herbata jest w formie zielonego pudru, można ją więc spokojnie dodać do przygotowanego wcześniej białego lukru, a wyrazistość koloru zielonego będzie zależeć od ilości użytej matchy.
  • RÓŻOWY LUKIER - w małym garnuszku w małej ilości wody ugotuj kilka mrożonych malin, truskawek lub czerwonych porzeczek, po ugotowaniu przelej wodę przez sitko, przestudź i dodaj do niej cukier puder. 
  • BRĄZOWY LUKIER - do wcześniej przygotowanego białego lukru dodaj kakao. Intensywność koloru będzie zależeć od ilości dodanego proszku.
  • ZŁOTY LUKIER - sparz odrobinę kawy rozpuszczalnej w niewielkiej ilości wody, przestudź, dodaj cukier puder.
  • POMARAŃCZOWY LUKIER - zamiast wody użyj soku z marchwi lub pomarańczy, dodaj cukier puder i gotowe.

 

Warto wspomnieć jeszcze o jednej alternatywie gotowych barwników. W sklepach można znaleźć sproszkowane owoce, np. takie saszetki, które dodaje się do smoothie. Pozwolą na uzyskanie wyrazistego koloru.

 

Zdobienie pierników

 

Co do samego zdobienia i stworzenia efektownych wzorów - nie trzeba mieć do tego zdolności plastycznych. Wystarczy kilka kolorów lukrów i patyczek do szaszłyków. 

 

Pierniczek należy pokryć jednym kolorem lukru a następnie umieścić w dowolnych miejscach kleksy z innego, wziąć patyczek i robić nim esy-floresy, czyli najprościej mówiąc, przeciągać patyczkiem po lukrze w dowolnym kierunku, prosto, po skosie, zawijasami itp.

 

Inną możliwością będzie pokrycie pierniczków pasami w różnych kolorach. Przydatny przy tym okaże się silikonowy pędzel kuchenny. 

Jeśli zdobimy pierniki z dziećmi warto zainwestować w kolorowe posypki.

 
pasek reklamaCzytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę