Chociaż najprostszą odpowiedzią wydaje się praca, nie zawsze jest ona możliwa. Napięty rozkład zajęć, czy wymagający kierunek mogą nie zostawić czasu nawet na dorywczą pracę. Inną kwestią są obecne czasy - zwykle studenci mogli dorobić w weekendy w restauracjach, barach itp. Obecnie jest to utrudnione.
Skąd studenci mogą czerpać środki na życie?
Studenci mają kilka opcji na pozyskanie dodatkowych środków na życie. Zacznijmy od środków bezzwrotnych. Studenci już od pierwszego roku studiów mogą ubiegać się o stypendium socjalne, które uzależnione jest od dochodu netto. Stanowi bezzwrotną zapomogę przelewaną co miesiąc na konto. W roku akademickim 2020/2021 maksymalny dochód uprawniający do otrzymania stypendium socjalnego wynosi 1051,70 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie studenta.
Stypendium rektora jest przyznawane studentom uzyskującym wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe, artystyczne czy sportowe lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.
Kolejną formą wsparcia dla studenta jest zapomoga, które jest jednorazowym wsparciem dla osoby, która znalazła się w przejściowo trudnej sytuacji, np. w wyniku choroby, pożaru, śmieci członka rodziny itp.
Warto również sprawdzić w swoim gminach, czy nie przyznają one stypendiów dla studentów.
Inną możliwością jest skorzystanie z kredytu studenckiego. Jest to specjalna pożyczka dedykowana studentom, która ma pomóc pokryć koszty utrzymania i edukacji. Jest on udzielany na korzystniejszych warunkach niż zwykły kredyt. Przez czas trwania edukacji oraz 2 lata po jej zakończeniu odsetki pokrywa Państwo.
Poprzednia
Następna