iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Jak zamontować półkę na ścianie?

Własnoręczne powieszenie półki na ścianie nie powinno stanowić kłopotu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Okazuje się, że półka półce nierówna. Różnią się sposobem zamontowania ale i przeznaczeniem czy wzorem. Przede wszystkim zwróćmy uwagę, na to, czy będzie pasowała do wnętrza oraz co chcemy na niej trzymać. To ostatnie pomoże nam określić udźwig, jaki musi wytrzymać. 

 

Na czym montować półki?

Najbardziej stabilne okażą się  wsporniki lub trzpienie do półek. Konstrukcja będzie w stanie wytrzymać obciążenie nawet kilkudziesięciu kilogramów. Lekkie półki, przeznaczone na drobiazgi mogą zostać przyklejone do ściany.

 

W przypadku wsporników - przy krótszych półkach wystarczą dwa wsporniki, te dłuższe będą wymagały więcej podpór. Przyjmuje się, że dla półki z płyty wiórowej wsporniki powinny zostać rozmieszczone w odległości ok. 40 - 60 cm, trochę większą odległość można wyznaczyć w przypadku drewnianych półek. Największy rozstaw będą miały półki wykonane sklejki. Dlaczego odpowiednie rozmieszczenie wsporników jest ważne? Zbyt duża odległość między nimi może spowodować wyginanie się półki. Należy też pamiętać o tym, że wsporniki będą widoczne, trzeba więc odpowiednio dopasować je do pomieszczenia.

 

Innym rozwiązaniem jest montaż półki z ukrytymi elementami mocującymi. Polega to na zamocowaniu elementu montażowego z bolcami na ścianie i nasunięciu na niego półki.

 

 

Zwykle półka zawiera odpowiednie elementy mocujące, jednak nie zawsze wiemy, z z jakiego  materiału wykonana jest ściana, na której chcemy ją umieścić. Uniwersalnym rozwiązaniem będą wówczas kołki rozporowe - sprawdzą się zarówno w cegle i pustakach, jak i płytach karton-gips. Im większy ciężar chcemy przechowywać na półce, tym kołki powinny być dłuższe i grubsze.

 

Od czego zacząć?

 

Zacznijmy od wyznaczenia miejsca, w którym ma się znajdować półka. Potrzebne będą do tego ołówek i poziomica, ewentualnie miara. Warto upewnić się też, czy nie ma tam instalacji elektrycznej.  Jeśli chcemy, aby przedmioty na półce nie były dostępne dla dzieci umieśćmy ją wyżej. 

 

Przed wierceniem otworów w ścianie najlepiej upewnić się kilkakrotnie, czy znajdują się we właściwych miejscach. Podczas wiercenia pył można zbierać odkurzaczem. Półki można też przykleić przy użyciu specjalnego kleju montażowego lub taśmy montażowej.
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


HUBUS - OKNA INWENTARSKIE - GARAŻE - KOKANIN

OKNA MARCINKOWSKI

Materiały Budowlane Chodorowski

Kostka brukowa Gostyń


POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę