iGostyn.pl reklamy
Poradnik

Jak zapobiegać pasożytom w organizmie?

Pasożyty to organizmy, które do życia wykorzystują inne organizmy. Można wśród nich wymienić pasożyty zewnętrzne, takie jak komary czy kleszcze oraz wewnętrzne, m. in. tasiemce, owsiki, glisty. Szczególnie należy pamiętać o tych drugich, których ślady bytowania nie będą widoczne gołym okiem.

Warto zaznaczyć, że pasożyty mogą bytować w każdym z nas i możemy się nimi zarazić wszędzie – w pracy, domu czy podczas urlopu. Pasożyty trafiają do naszego organizmu wraz z jedzeniem, wodą czy kurzem.

 

Najczęściej możemy się spotkać z owsikami i glistami. Niestety zakażenie pasożytami nie daje konkretnych objawów. Mogą o nim świadczyć m. in. bóle brzucha, brak apetytu, utrata masy ciała, czy nagłe biegunki, jednak występują one również przy innych schorzeniach.

 

W przypadku podejrzenia zakażenia pasożytami warto wykonać badanie kału. Z kolei w badaniach krwi wykrywane są przeciwciała na danego pasożyta.

 

W jaki sposób możemy zapobiegać zakażeniom pasożytami?

Warzywa i owoce powinny być dokładnie myte przed spożyciem, nie można też zapominać o myciu rąk po powrocie do domu. W ogrodzie należy stosować rękawice ochronne. Odchody zwierząt trzeba usuwać z terenów rekreacyjnych, zabezpieczać piaskownicę przed możliwością dostania się tam kału zwierząt. Unikanie spożywania a nawet próbowania surowego mięsa oraz dokładne mycie przedmiotów, które mają z nim kontakt również jest bardzo istotne.

 
Tworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę