iGostyn.pl reklamy
Ważne sprawy

Jak znaleźć drogę w lesie?

Zdjęcie: Facebook/Lasy Państwowe

Zwłaszcza w okresie, kiedy pojawiają się grzyby, służby otrzymują zgłoszenia odnośnie zaginięć w lasach. Co możemy zrobić, kiedy zgubiliśmy się w lesie bez telefonu? Jak odnaleźć drogę?

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę.
 
Najpierw warto nasłuchiwać, czy nie słychać odgłosów z głównej drogi lub pociągu.
Należy zapamiętać miejsce, w którym jesteśmy i spróbować ustalić kierunki świata. Stare drzewa są zwykle omszone od północnej strony. Położenie słońca i zegarek również okażą się pomocne - zwykle ludzie gubią się w lasach w godzinach popołudniowych - łatwo będzie można ustalić południe lub zachód.
 
Przed wyjściem do lasu dobrze jest zaopatrzyć się w mapę leśną. Kolorami zaznaczone są na niej nie tylko gatunki drzew, ale przede wszystkim numer oddziału leśnego.
 
Łatwo ustalić w terenie, w jakim oddziale jesteśmy, bo w południowo-zachodnim narożniku każdego oddziału znajduje się słupek oddziałowy, gdzie na białym tle czarną farbą wypisane są numery okolicznych oddziałów. Gdy nie mamy mapy ani kompasu, słupek pozwoli z łatwością ustalić kierunek północny. Gdy na słupku są numery czterech oddziałów to narożnik pomiędzy dwoma najniższymi numerami wskazuje północ. 
 
Jak się znaleźć w lesie?
 

 

Źródło: Facebook/Lasy Państwowepasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę