Priorytetem musi być ubranie, które jest czyste, wyprasowane i pachnące. Dotyczy to także obuwia. Nie ma mowy o zabłoconych lub zniszczonych butach. Wskazane jest dopasowanie ubrania do stanowiska, o które kandydatka się ubiega.
Jeśli na przykład chodzi o stanowisko kreatywne, nieco oryginalny ubiór nie będzie nikogo szokować, a wręcz przeciwnie, może działać na korzyść. Wszystko oczywiście w granicach rozsądku. Jeśli chodzi o pracę księgowej bądź sekretarki, zdecydowanie lepiej wyglądać będzie bardziej formalny strój. Ołówkowa spódnica, żakiet i buty ze średniowysokim obcasem sprawdzą się idealnie. Przy kandydowaniu na dyrektorskie stanowiska profesjonalnie wyglądać będzie kostium, składający się z marynarki i garniturowych spodni. Również garsonka z ołówkową spódnicą lekko powyżej kolan będzie dobrym rozwiązaniem. Koszula ze spodniami lub klasyczną spódnicą będzie dobra dla kobiet, które marzą o pracy w biurze. Koszula nie może być za mała ani za duża!
Trzeba też zwrócić uwagę na informację w ogłoszeniu, że firma reprezentuje luźny styl. Jeśli pracownicy przychodzą do pracy w stylu casualowym, to na rozmowę kwalifikacyjną warto zrobić wyjątek i przyjść ubranym elegancko i przede wszystkim schludnie.
Poprzednia
Następna