„Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko drugiej z osób wstępujących w związek małżeński) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”*
W przypadku, gdy małżonek nie może mówić, podpisuje protokół przyjęcia oświadczenia.
Po złożeniu przysięgi urzędnik ogłasza zawarcie małżeństwa.
*USTAWA z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Art. 7. § 3














