iGostyn.pl reklamy
Zdrowie

Kolejna okazja do bezpłatnych badań mammograficznych

Mieszkanki gminy Gostyń w wieku od 50 do 69 lat, które nie odbywały profilaktycznych badań mammograficznych w ciągu minionych dwóch lat, mogą to zrobić we wtorek 7 lutego 2023 roku.

Badania prowadzone będą w mammobusie, który stanie na parkingu w sąsiedztwie sklepu Brichomarche przy ul. Starogostyńskiej 12 - w godzinach od 8.00 do 13.00 oraz od 14.00 do 16.00. Rejestracja prowadzona jest od poniedziałku do piątku pod numerem telefonu 684141411 w godzinach od 8.00 do 16.00.


Na badania należy przynieść z sobą dowód osobisty i ważny dokument ubezpieczenia zdrowotnego.


Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak aby łatwo można było rozebrać się do pasa. W dniu badania nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w górnej połowie ciała. Podczas badania pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund.


Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.


Badania prowadzi zielonogórski Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Diagnostyk". Akcję w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Źródło: gostyn.plTworzenie stron i sklepów internetowych - internetka.pl

Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę