iGostyn.pl reklamy
Zdrowie

Konwalie niebezpieczne dla życia

Maj kojarzy się z komuniami. W tym czasie kwitną konwalie, które można znaleźć m. in. w komunijnych bukietach. Nie wszyscy wiedzą, że rośliny te są trujące!

Często konwalie można spotkać w przydomowych ogródkach, charakterystyczny jest jest zapach. Chociaż są piękne, to wszystkie ich części są silnie trujące. Znalazły zastosowanie w medycynie i kosmetykach, jednak ich przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci. Zawarte w nich glikozydy wpływają na pracę serca, mogą powodować zaburzenia jego rytmu. 

Im więcej toksyn trafi do przewodu pokarmowego, tym skutki zatrucia będą poważniejsze. Zatrucie może objawiać się: nudnościami, biegunką, uciskiem w klatce piersiowej, zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, ogólnym osłabieniem, spadkiem ciśnienia. Silne zatrucie i brak natychmiastowej pomocy mogą doprowadzić do zatrzymania akcji serca, konwalie są więc śmiertelnie niebezpieczne.

Z uwagi na ich toksyczność należy je trzymać z daleka od dzieci. Niebezpieczna jest także woda, w której stał bukiet z konwalii. Bezwzględnie należy ją wylać, aby ktoś przez przypadek jej nie wypił. Niestety znane są przypadki śmierci dzieci w wyniku wypicia właśnie wody po konwaliach.
pasek reklama


Czytaj również


reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę