Otaczające nas meble, dywany, ściany i inne urządzenia domowe wydzielają szkodliwe substancje pochodzące np. z farb, klejów itp. Zaliczamy do nich m. in. benzen, formaldehyd, ksylen czy amoniak. Niektóre rośliny doniczkowe pomagają w oczyszczaniu powietrza.
Jakie rośliny można zaliczyć do oczyszczających powietrze?
Skrzydłokwiaty (łac. Spathiphyllum) - oczyszczają powietrze z benzenu, acetonu, formaldehydu. Należy przy tym pamiętać, że należy do roślin trujących, trzeba więc trzymać go z daleka od dzieci i zwierząt.
Paprocie (np. nefrolepsis) - oczyszczają powietrze z formaldehydu, ksylenu. Dodatkowo paprotki jonizują powietrze, sprawdzą się więc w miejscach, w których stoi komputer lub telewizor. Zaliczają się też do roślin bezpiecznych dla zwierząt.
Draceny - oczyszczają powietrze z benzenu, formaldehydu. Również należą do roślin trujących, nie wolno więc jeść ich liści i unikać kontaktu z ich sokami.
Zielistki - oczyszczają powietrze z benzenu. Podobnie jak w przypadku paproci, są bezpieczne dla zwierząt. Lubią podgryzać je koty.
Palmy - oczyszczają powietrze z amoniaku, ksylenu, formaldehydu. Są bezpieczne dla zwierząt.
Epipremnum złociste - oczyszcza powietrze z benzenu, formaldehydu.
Sansewierie (wężownice) - oczyszczają powietrze z benzenu i formaldehydu. Warto dodać, że należą do roślin wytwarzających tlen także w nocy, doskonale więc sprawdzą się w sypialni.
Aloesy - pochłaniają szkodliwe związki, takie jak benzen i formaldehyd. Należą też do roślin, które wytwarzają tlen w nocy.
Anturium Andreego -pochłania szkodliwe substancje takie jak amoniak, toulen. Zawiera niewielkie ilości szczawiany wapnia, który jest szkodliwy dla człowieka.
Bluszcz pospolity - pochłania szkodliwe substancje, takie jak benzen, formaldehyd, ksylen.
Fikus benjamina/figowiec benjamina - pochłania szkodliwe substancje, takie jak benzen, formaldehyd.
Poprzednia
Następna