iGostyn.pl reklamy
Z powiatu

Małe i duże sukcesy wychowanków pieczy zastępczej

Zdjęcie: powiat.gostyn.pl/PCPR w Gostyniu

Już po raz jedenasty rozstrzygnięto powiatowy konkurs „Moje małe i duże sukcesy” dla wychowanków pieczy zastępczej.

Dzieci, wychowujące się w pieczy zastępczej, bardzo często muszą nadrabiać braki spowodowane różnymi sytuacjami kryzysowymi, które spowodowały ich umieszczenie w pieczy zastępczej. Deficyty te dotyczą różnych obszarów życia. I to właśnie rodziny zastępcze i wychowawcy placówek tworzą dla tych dzieci nowe bezpieczne miejsca, w których najmłodsi mogą się rozwijać i przygotowywać do samodzielności w dorosłym życiu.

W blisko pięćdziesięciu rodzinach zastępczych, funkcjonujących na terenie powiatu gostyńskiego, wychowuje się blisko 100 wychowanków i usamodzielnianych wychowanków. Dla nich Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowało jedenastą edycję konkursu pn. „Moje małe i duże sukcesy”. Celem konkursu było dostrzeżenie i docenienie osiągnięć, nie tylko szkolnych, ale też i wysiłku oraz postępów w codziennym rozwoju dzieci i młodzieży.

Rozstrzygnięciu konkursu tradycyjnie towarzyszyło wakacyjne spotkanie przedstawiciela władz powiatu z rodzinami zastępczymi i ich podopiecznymi.

- Nie to jest najważniejsze, by wygrywać konkursy i być najlepszym. Chodzi o to, by próbować swoich sił, by wyznaczać sobie cele i dążyć do ich zrealizowania. Jestem pełen podziwu dla Waszych osiągnięć!” -  wicestarosta gostyński Janusz Sikora podkreślał, że ważne są wszystkie osiągnięcia, zarówno te małe, jak i te duże. - Szanowni Rodzice Zastępczy i Pracownicy PCPR w Gostyniu, osiągnięcia i sukcesy dzieci to też wasze sukcesy! Dzięki Wam te dzieci rozwijają się, pokazują swoje uzdolnienia i  talenty. Wiemy, ile ta praca wymaga wyrzeczeń, ile wymaga wysiłku i, przede wszystkim, ile Państwo wkładacie w tę pracę cierpliwości, serca i miłości. Za to Wam bardzo serdecznie dziękujędodał też kierując swe słowa do rodziców zastępczych i specjalistów PCPR w Gostyniu.

- Było nam bardzo trudno wybrać laureatów konkursu. Jury miało bardzo trudne zadanie. Uczestnicy konkursu zaskoczyli nas swoją aktywnością. Oprócz świadectw promocyjnych, w tym też tych najlepszych, dzieci i młodzież dostarczyli mnóstwo dyplomów i podziękowań pokazujących wspaniałe sukcesy pozaszkolne w konkursach, sporcie, wolontariacie i w organizacjach pozarządowych, czy w wielu innych obszarach, w których znaleźli i rozwijali swoje zainteresowania. A rodzice opisali też ważne zmiany rozwojowe u dzieci w innych obszarach. Trudno nam było wybrać zwycięzców, bo wszyscy uczestnicy zasłużyli na wyróżnienia - podkreśliła ogłaszając wyniki przewodnicząca komisji konkursowej Lucyna Nowak - Kierownik Działu Pomocy Dziecku i Rodzinie PCPR w Gostyniu. 

 

Do udziału w konkursie swoich podopiecznych zgłaszały rodziny zastępcze. Jury konkursowe, złożone ze specjalistów Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej – PCPR w Gostyniu, przyznało w poszczególnych kategoriach wiekowych pierwsze, drugie i trzecie miejsca oraz wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali stosowne dyplomy i nagrody rzeczowe. 

Obok nagrodzenia uczestników, konkurs stał się też okazją do podziękowań dla rodziców zastępczych. Rodziny zastępcze, których wychowankowie przystąpili do konkursu, otrzymali upominki.

Wychowankowie pochwalili się swoimi umiejętnościami – był minipokaz taekwondo, minikoncert na ukulele oraz śpiewanie, do którego włączyli się wszyscy uczestnicy spotkania w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gostyniu.

Spotkanie rodzin zastępczych z przedstawicielami władz powiatu było też okazją do rozmów o wyzwaniach i problemach, jakie niesie przyjęcie na siebie opieki i wychowywania dzieci, które nie mogą rozwijać się i wychowywać w swoich rodzinach.

- Szanowni Państwo! Jesteście wyjątkowi, bo wychowujecie wyjątkowe dzieci! Dziękuję Wam bardzo serdeczniew imieniu organizatorów zakończył spotkanie i skierował podziękowania do rodziców dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

- Podziękowania należą się też– dodał szef PCPR w Gostyniu  – specjalistom PCPR w Gostyniu: psycholożce, pedagożkom, koordynatorkom rodzinnej pieczy zastępczej oraz specjalistkom pracy socjalnej – za stałe wspieranie rodziców zastępczych i wychowanków pieczy zastępczej.

Źródło: powiat.gostyn.pl/PCPR w Gostyniupasek reklama


Czytaj również


WALBET

PIOTROWSCY - MAXSERWIS KROTOSZYN

mobilny żuraw gostyń

OKNA MARCINKOWSKI

reklama w internecie

POLUB NAS NA FACEBOOKU

reklama w sieci gazet

zamów reklamę